Francja walczy z plastikiem

Wraz z początkiem 2022 r. we Francji w życie weszło nowe prawo, które zakazuje pakowania większości owoców i warzyw w opakowania z tworzyw sztucznych.

Rozporządzenie jest częścią francuskiej ustawy "antyodpadowej", która opiera się na gospodarce w obiegu zamkniętym (znanej również jako ustawa AGEC). Ma ona celu zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych oraz zachęcanie do ponownego użycia i recyklingu.

Zakaz dotyczy około 30 owoców i warzyw, w tym m.in. pora, cukinii, bakłażana, papryki, ogórków, ziemniaków, bananów, jabłek, gruszek i śliwek.

Według francuskiego Ministerstwa Środowiska, 37% owoców i warzyw sprzedawanych w kraju zawiera opakowania plastikowe, a dzięki nowemu prawu każdego roku będzie można wyeliminować ponad miliard sztuk opakowań z tworzyw sztucznych.

Ministerstwo dodało, że ustawa określa harmonogram poszukiwania i wdrażania alternatywnych rozwiązań do 30 czerwca 2026 r. dla owoców i warzyw, które są narażone na znaczne ryzyko zepsucia w przypadku sprzedaży luzem takich jak np.: brzoskwinie, morele, dojrzałe owoce, kiełkujące nasiona, czerwone owoce czy nawet "wczesne" warzywa, czyli zebrane wiosną, przed pełną dojrzałością.

Zdjęcie: Shutterstock

Joanna Hamdan 13699 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.