Minister zdrowia: w środę lub w piątek możliwe kolejne restrykcje

W środę 5 stycznia lub w piątek 7 stycznia mogą zapaść decyzje o wprowadzeniu kolejnych restrykcji - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ewentualne obostrzenia mogą objąć ograniczenie działalności galerii handlowych.

Szef resortu zdrowia poinformował w RMF FM o 6422 nowych zakażeniach koronawirusem. Podkreślił, że widać rosnącą skalę wzrostów zakażeń.

- Startowaliśmy trzy dni temu z przyrostu 10%, a wczorajszy przyrost [2 stycznia] jest powyżej 25%. Siłą rzeczy jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy – powiedział.

Minister zdrowia, pytany, czy rząd zareaguje na obecną sytuację epidemiczną lockdownem, przekazał, że "jeśli pewien arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to używa się tego, co pozostaje w ręku, czyli restrykcje, obostrzenia".

- Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające – zaznaczył.

Niedzielski zapowiedział, że "prawdopodobnie decyzje zapadną w środę lub piątek, jeśli trend wzrostu infekcji się utrzyma".

Szef MZ, dopytywany, jakie mogą być ewentualne obostrzenia, stwierdził, że "będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, ale mamy takie samo zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej". Wskazał też na możliwe "inne restrykcje związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, galerii i innych tego typu miejsc".

Odnosząc się do zakażeń nowym wariantem omikron, Niedzielski powiedział, że "należy się liczyć, że każdy z nas jest nastawiony na kontakt z omikronem".

- W takiej sytuacji niezaszczepienie się jest brakiem odpowiedzialności – ocenił.