Maspex ma zgodę UOKiK na przejęcie CEDC [NEWS HE]

- Sprawa GMW Holding (Maspex) jest zakończona decyzją i zgodą na koncentrację - poinformował HandelExtra.pl departament komunikacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Podajemy tę informację jako pierwsi.

Przypomnijmy. Na początku listopada 2021 r. wadowicki Maspex, właściciel m.in. marek Tymbark, Kubuś, Lubella i Łowicz, podał, że zamierza kupić kultowe polskie marki, ale tym razem alkoholowe. W tym Żubrówkę, Soplicę i Bols. Zgodę na transakcję musiał jeszcze wyrazić UOKiK. I tak się stało.

- Prezes Urzędu Ochrony  Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego wszczętego na wniosek  GMW Holding S.A. z siedzibą w Wadowicach wydaje zgodę na dokonanie koncentracji,  polegającej  na  przejęciu  przez  GMW  Holding  S.A.  z  siedzibą w Wadowicach kontroli nad CEDC International sp. z o.o. z siedzibą w Obornikach - informuje HandelExtra.pl UOKiK. I dalej: - W związku z art. 83 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, prezes UOKiK odstępuje od uzasadnienia niniejszej decyzji z uwagi na fakt, iż decyzja w całości uwzględnia żądanie strony, nie rozstrzyga przy tym spornych interesów stron, nie została również wydana na skutek odwołania (...). 

Grupa Maspex kupuje CEDC od Roust Corporation. – Długo czekaliśmy na taki projekt – mówił w listopadzie Krzysztof Pawiński, współwłaściciel i CEO Grupy Maspex (na zdjęciu). Po finalizacji transakcji powstanie największa polska grupa spożywcza o obrotach przekraczających 11 mld zł. To już 20. przejęcie firmy z Wadowic, w tym dziewiąte w naszym kraju.

CEDC to lider na rynku wódki z udziałem powyżej 47% (ilościowo) i największy importer zagranicznych alkoholi w naszym kraju. W 2020 r. spółka uzyskała obrót ze sprzedaży rzędu 5,7 mld zł. Niespełna 10% sprzedaży jest realizowane na rynkach zagranicznych, a produkty spółki trafiają do prawie 100 krajów świata.

- Wchodzimy w całkowicie nowy, ale bardzo interesujący segment rynku i poszerzamy portfolio o kolejne kultowe polskie marki, w tym Żubrówkę – legendarną polską wódkę znaną na całym świecie. Ich bezdyskusyjna siła rynkowa – pozycja i znajomość oraz to, że będą skupione w jednych rękach, to kolejne atrybuty transakcji – mówił Krzysztof Pawiński.

To nie jedyna duża zmiana właścicielska jaka w ostatnim czasie ma miejsce na polskim rynku alkoholi mocnych. Na początku grudnia br. Grupa funduszy będących właścicielem siec Żabka sfinalizowała ogłoszony w sierpniu zakup firmy Stock Spirits [szczegóły tutaj]. Kilka dni później UOKiK poinformował o nabyciu przez poznańską spółkę BGW części mienia Fabryki Wódek „Polmos Łańcut” w Łańcucie, konkretnie zakładu produkcji alkoholu. BGW jest właścicielem gorzelni w Rąbczynie, którą kupiła w 2002 r. Produkuje też suszony wywar kukurydziany i olej kukurydziany. Polmos Łańcut należy do United Beverages Group.