Wigilia 2021 - godziny pracy sklepów

Zgodnie z Ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, 24 grudnia wszystkie sklepy mogą być otwarte jedynie do godz. 14:00. Sprawdzamy, jak to w tym roku będzie wyglądać w praktyce.

Aldi. Sklepy tej sieci będą otwarte 24 grudnia od godziny 6 do 13. W pozostałe dni pracują w godzinach 6-22.

Auchan. Godziny otwarć sklepów Auchan różnią się w zależności od formatu. Zwykle działają w godzinach 7-22. W Wigilię sklepy sieci będą czynne do godz. 13.

Biedronka. 24 grudnia wszystkie Biedronki będą otwarte do godz. 13, natomiast w Sylwestra 31 grudnia br. zakupy będzie można zrobić w nich do godz. 19. W dni poprzedzające te wydarzenia sieć podtrzymuje wydłużone godziny funkcjonowania sklepów. Ponad 1700 jej placówek jest czynnych do godz. 23 lub dłużej.

Carrefour. Wydłużeniu ulegną też godziny otwarcia wybranych supermarketów działających z logo Carrefour Market, a do 23 grudnia wszystkie hipermarkety sieci będą pracować do godziny 23. Z kolei w Wigilię hiper- i supermarkety Carrefour będą otwarte do godziny 13, a w Sylwestra sklepy własne Carrefour mają działać do godziny 18. W przypadku sklepów franczyzowych Carrefour Express o godzinach otwarcia w okresie świąteczno-noworocznym decydują bezpośrednio ich właściciele.

Lidl. 23 grudnia sklepy tej sieci będą czynne w standardowych godzinach, w tym część od 6 do 23. W Wigilię placówki można odwiedzić do godziny 13.

Kaufland. Sklepy Kaufland do 23 grudnia są czynne od 6 aż do 24, natomiast w Wigilię będą pracować do godz. 13.

Netto. Do 23 grudnia sklepy sieci będą czynne w godzinach 6-23, a 24 grudnia od 6 do 13.

Warto odnotować, że w święta Bożego Narodzenia (25-26 grudnia br.) oraz w Nowy Rok (1 stycznia 2022 r.) wszystkie sklepy należące do wielkich sieci, w tym Carrefour, Auchan, Lidl czy Biedronka, będą nieczynne. W przypadku placówek franczyzowych (np. Żabka, Lewiatan, Chorten, Abc) czy niezależnych decyzję o ich otwarciu w tych dniach podejmuje właściciel. Na tej samej zasadzie mogą one być czynne w Wigilię po godz. 14.

"Nie przehandluj pierwszej gwiazdki"

Sklepy w Polsce pracują krócej w Wigilię od grudnia 2016 r., choć są to ograniczenia przyjęte dobrowolnie przez właścicieli sieci. Związkowcy wywalczyli wówczas, aby 24 grudnia sklepy były czynne tylko do godz. 14.00. To efekt głośnej akcji „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”, która powstała z myślą o tych kasjerkach i kasjerach, którzy w Wigilię pracowali nawet do godz. 21.00. W praktyce uniemożliwiało im to zjedzenie świątecznej kolacji z rodziną. Również w sylwestra sieci dobrowolnie zaczęły zamykać sklepy później w godzinach 16.00-19.00 (wcześniej również pracowały do 21.00).

Katarzyna Pierzchała 5229 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.