System logistyczny Biedronki nie zwalnia tempa przed świętami

Sieć wyposaża swoje centra dystrybucyjne w system beaconów IOT firmy Elcar. Nadajniki beacon wykorzystują Bluetooth pozwalającą zbierać informacje na temat drogi towaru od producenta na półkę sklepową. Detalista zwiększa w ten sposób świeżość asortymentu spożywczego.

System został już wdrożony w centrum dystrybucyjnym w gminie Brwinów (woj. mazowieckie) obsługującym sklepy sieci Biedronka znajdujące się w Warszawie. Następne są magazyny w Mszczonowie i Wyszkowie.

Ponad 17 tys. nadajników pojawi się niebawem we wszystkich 16 centrach dystrybucyjnych Biedronki na terenie kraju.

Beacony to niewielkie urządzenia – nadajniki Bluetooth z baterią emitujące sygnał radiowy. Zbierają dane dotyczące lokalizacji, temperatury otoczenia, wilgotności czy wstrząsów. Beacon zamontowany np. na palecie, na opakowaniu, w pojemniku jest monitoruje ważne wskaźniki i podaje umiejscowienie tego nośnika w łańcuchu logistycznym. Połączone w liczbie kilku tysięcy stają się siecią, która pozwala zarządzać łańcuchem dostaw.  Wykorzystanie tego systemu pozwala na dokładne śledzenie trasy towaru i warunków, w jakich był przewożony, począwszy od jego producenta, aż po półkę sklepową.

Wykorzystanie tej technologii ogranicza niepotrzebne kursy pojazdów, co wpływa na ochronie środowiska.

- Beacony usprawniają pracę centrów dystrybucyjnych: mierzą temperaturę, pozwalają więc na bieżąco kontrolować jej prawidłowość w każdym miejscu (np. w mroźni i chłodni). W systemie są podane informacje o tym, jakie jest wykorzystanie infrastruktury: które nośniki (chłodnie, mobilne lodówki) są aktualnie w myjni lub dezynfekcji? Jaka jest dostępność wolnych pojemników, kiedy wrócą z transportu? Czy w całym łańcuchu dostaw nie ma miejsc, gdzie niepotrzebnie zalegają nieużywane nośniki, transportery, palety, wózki transportowe? - wyjaśnia Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki w sieci Biedronka.

System logistyczny Biedronki

Sieć to blisko 3200 sklepów zlokalizowanych w ponad 1100 miejscowościach. Aby zapewnić regularne dostawy świeżych warzyw i owoców, mięs, ryb oraz innych produktów, których transport wymaga kontrolowanej niskiej temperatury (np. nabiału), powstał system logistyczny, który obejmuje: 16 centrów logistycznych o łącznej powierzchni magazynowej ponad 400 tys. mkw. W każdym zatrudnionych jest średnio 300-400 osób, 6tys. osób łącznie czuwa nad łańcuchami dostaw Biedronki. Codziennie wysyłane jest ponad 90 tys. palet, na nich ponad 5 mln kartonów, obsługiwanych przez 1200 pojazdów ciężarowych.

– System logistyczny Biedronki jest w stanie – w razie gwałtownego wzrostu zapotrzebowania, np. podczas przedświątecznych zakupów – obsłużyć nawet do pięciu dostaw do jednego sklepu na dobę, a ich punktualność nie spada poniżej 90% - podsumowuje Rafał Koszewski, założyciel i prezes firmy Elcar.