Spar z produktami od szefów kuchni z gwiazdkami Michelin

Od teraz klienci sklepów sieci w Słowenii mogą skosztować produktów z ekskluzywnej linii Spar Premium, tworzonej pod okiem szefów kuchni z restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin - Uroša Štefelina, Gregora Vračka i Uroša Fakuča.

- Mamy przed sobą udany rok biznesowy, w którym udało nam się osiągnąć wiele ważnych celów. Ale najlepsze zachowaliśmy na koniec. Efektem współpracy z trzema renomowanymi słoweńskimi szefami kuchni jest aż 16 innowacyjnych produktów dla smakoszy. Jakość, lokalne składniki, słoweńscy dostawcy i najwyższej jakości kuchnia przeplatają się ze sobą. Dzięki tym produktom w tym roku klienci będą mogli wyczarować na święta i postawić na stołach coś nowego i odmiennego - powiedział David Kovačič, general manager, Spar Słowenia.

Jak zapewnia Spar Słowenia wszystkie produkty przeszły szereg testów, a ich jakość została potwierdzona przez ekspertów z Wydziału Biotechnicznego w Lublanie.

W ramach linii Spar Premium skosztujemy kreatywnych dań szefa kuchni w restauracji Dam w Kronberku koło Nowej Goricy - Uroša Fakuča. Przygotował on dwie wersje ravioli z ciasta ryżowego - z leżakowanym serem Tolminc i truflami, kukurydzianymi gnocchi z palonym masłem oraz bazą szałwiowo-rybną, która doskonale nadaje się do robienia sosów czy zup w domowej kuchni. Przysłowiową słodką wisienką na torcie jest ciasto z orzechami laskowymi i cappuccino, które według jego receptury przygotują mistrzowie cukiernictwa z piekarni Spar.

Z kolei szef Gregor Vračko, który swoją kulinarną podróż rozpoczął w wiejskiej karczmie swoich rodziców i kontynuował ją w najlepszych restauracjach w Europie i Stanach Zjednoczonych. W ramach linii Spar Premium przygotował bazę rosołową i trzy ręcznie robione pasty ze słoweńskich składników - pasztet z rodzimych świń Krško-Polje z pieczonymi grzybami, pastę z fasoli Laško z dodatkiem suszonych pomidorów i pastę z dyni. Opracował również ręcznie wypiekany chleb na drożdżach, który będzie powstawał w piekarni Spar. Jak zapewnia Spar Słowenia chleb charakteryzuje się wysoką zawartością białka i błonnika.

Natomiast szef kuchni Uroš Štefelin linię produktów Spar Premium wzbogacił o domowy twarożek štruklji w różnych smakach, takich jak orzechy laskowe z suszoną gruszką, estragonem czy śliwką, a także bazę do zup z cielęciny.

W ramach współpracy Spar Słownia przygotował także świąteczne przepisy i wskazówki, dzięki którym będzie można codzienne potrawy wnieść na wyższy poziom.

Zdjęcie: print sreen ze strony www.spar.si

Joanna Hamdan 13835 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.