12 i 19 grudnia to niedziele handlowe

Przed nami czas intensywnych przygotowań do Bożego Narodzenia. Na ten okres przypadają dwie niedziele handlowe - 12 i 19 grudnia.

Te dwa dodatkowe dni handlu umożliwią zrobienie zakupów przede wszystkim tym, którzy mogą realizować je jedynie w weekendy, dzięki czemu ruch rozłoży się na trzy dni.

To również okazja dla sieci handlowych na wygenerowanie dodatkowego obrotu, który po dwóch tegorocznych lockdownach i trzech utraconych w ich wyniku niedzielach handlowych jest bardzo ważny.

Czwarty kwartał jest dla branży handlowej najważniejszym okresem w roku i przynosi nawet 30% całorocznych obrotów. Sam grudzień to o ok. 54% wyższe obroty niż średnia miesięczna z okresu styczeń-listopad.

– Otwarcie centrów handlowych w każdą niedzielę umożliwiłoby ograniczenie większego ruchu w galeriach handlowych w piątki i soboty oraz rozłożenie go z dotychczasowych sześciu na siedem dni – tłumaczy Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

I dodaje, że PRCH od dawna apeluje o zniesienie zakazu handlu w niedziele. To rozwiązanie – zwłaszcza w pandemii – zwiększałoby bezpieczeństwo kupujących i pracowników handlu, a także poprawiłoby sytuację centrów handlowych i ułatwiło branży odbudowywanie strat wynikających z pandemii.

– Pierwsze tygodnie grudnia to intensywny czas zarówno dla kupujących, jak i sprzedających, dlatego bądźmy cierpliwi i uprzejmi, nawet jeśli zaistnieje konieczność czekania na wejście do sklepu lub galerii – apeluje Krzysztof Poznański. – Współpracujmy z obsługą centrum handlowego zwłaszcza wtedy, gdy przypomina nam o dezynfekowaniu dłoni, zachowaniu dystansu czy noszeniu maseczki. Obowiązujące obostrzenia wprowadzono w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że komfort i to, jak bezpiecznie jest w centrum handlowym zależy także od naszego zachowania, od tego, jak sprawnie realizujemy zakupy i udostępnimy przestrzeń innym. Bądźmy dla siebie życzliwi – podsumowuje szef PRCH.

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.