Robot dostarczy zakupy?

Może to się stać już w niedalekiej przyszłości. W kampusie Woudestein na Erazmus University w Rotterdamie 1 grudnia wystartował pilotażowy projekt testujący dostawę przez sztuczną inteligencję.

Robot dostawczy o nazwie Rosie (Robot On Site Erasmus) odbył już swoją pierwszą podróż, dostarczając colę, kanapkę i banana.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy Rosie będzie dostarczać artykuły spożywcze z kampusowego sklepu Spar pracownikom oraz studentom kampusu. Celem tego pilotażowego projektu jest zdobywanie doświadczenia i obserwacja interakcji między ludźmi a robotami.

Robot dostawczy Rosie jest częścią współpracy między Spar University, Erasmus University Rotterdam, gminą Rotterdam, Metropolitan Region Rotterdam Den Haag i holenderską Automated Mobility (DAM).

Pilotażowy program jest zgodny ze strategią uczelni w zakresie wywierania wpływu społecznego.

A jak to działa?

Na początek należy pobrać aplikację Spar University, utworzyć konto, wybrać produkty, czas dostawy (między 8:15 a 16:00) oraz punkt odbioru i z góry zapłacić. Następnie klient otrzymuje potwierdzenie z kodem, który służy do otwarcia Rosie po przyjeździe. Przez pierwsze trzy miesiące dostawa jest realizowana bezpłatne. Po upływie tego okresu jej koszt wynosić będzie 2,50 euro za dostawę.

Źródło: www.eur.nl
Zdjęcie: print screen ze strony www.eur.nl, która poinformowała o projekcie

Joanna Hamdan 13205 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.