Po czterech miesiącach Swyft zawiesza działalność

29 listopada działalność aplikacji dowożącej zakupy Swyft zostaje tymczasowo zawieszona - taki komunikat wyświetla się osobom, które chciałaby złożyć zamówienie.

W aplikacji pojawiła się też informacja, że zawieszenie związane jest z „trwającymi zmianami strategicznymi”. Próbujemy ustalić w firmie, co to konkretnie oznacza, ale póki co nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Aplikację nadal można jednak pobrać ze sklepu Google Play.

Warto przypomnieć, że Swyft rozpoczął działalność w lipcu br. Operował w niektórych dzielnicach Warszawy. Za platformą stoi m.in. były szef sieci sklepów Biedronka Pedro Pereira da Silva.

Firma miała ambicje dostarczać zakupy w 15 minut, codziennie od wczesnego ranka do późnego wieczora, również w niedziele (zamówienia realizowane są w godzinach 7:30-22:30). Do tej pory, gdy wartość koszyka przekroczyła kwotę 30 zł, dostawa była za darmo, w pozostałych przypadkach koszt dostawy wynosił 9,50 zł. Nie było minimalnej wartości zamówienia, które opłacało się korzystając z platformy Przelewy24. Platforma oferowała artykuły spożywcze i inne produkty codziennego użytku (kosmetyki, chemia gospodarcza). Zamówienia kompletowane były w lokalnym magazynie, z którego odbierał je jeżdżący na rowerze kurier i dostarczał do klienta. Swyft nie dowoził zakupów ze innych sklepów – jak Glovo - niż własne dark stores.

W stolicy powstało ostatnio wiele firm prowadzących tego typu działalność. Konkurują ze sobą m.in. Wolt (spółkę przejęła ostatnio amerykańska firma DoorDash), Glovo, Jokr, Lisek, Uber Eats, InPost Fresh, Żabka z aplikacją Jush. Do startu szykuje się Bolt Market.

Wszyscy ci gracze chcą dowozić zakupy w 15 minut lub najwyżej - w godzinę/dwie. Część z nich ma własne magazyny (tzw. dark stores), inni dowożą zakupy z już istniejących sklepów (Glovo, Uber Eats, InPost z Makro).

Przykład zawieszenia działalności przez Swyft może oznaczać, że na rynku quick commerce w Warszawie zrobiło się już dość ciasno i nie dla każdego wystarczyło miejsca.

 

Katarzyna Pierzchała 5234 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.