Trei pożycza 27,5 mln euro od Pekao

Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na dalszą ekspansję firmy nad Wisłą, w tym na budowę kolejnych parków handlowych.

Na zdjęciu: Vendo Park Częstochowa

Trei Real Estate, międzynarodowy deweloper i właściciel nieruchomości mieszkaniowych i handlowych, podpisał umowę kredytową na kwotę 27,5 mln euro z bankiem Pekao. Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na dalszą ekspansję firmy, uwzględniającą inwestycje mieszkaniowe oraz budowę Vendo Parków.

Obecnie portfel Trei liczy 38 Vendo Parków, z czego 28 z nich wybudowano w Polsce. Deweloper ma kolejnych 16 lokalizacji pod przyszłą rozbudowę sieci Vendo Park w naszym kraju. Zabezpieczeniem nowego kredytu od Pekao są parki handlowe w Częstochowie, Myśliborzu, Łukowie, Solcu Kujawskim, Piekarach Śląskich, Zielonce i Władysławowie, które wcześniej były wolne od zadłużenia i zostały oddane do użytku w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pożyczka z Pekao ma pięcioletni okres zapadalności.

Do tej pory koszty budowy Vendo Parków finansowane były z reguły kapitałem własnym. - Zgodnie z naszą strategią finansowania, raz do roku sukcesywnie refinansujemy te koszty w pakiecie. Dodatkowym efektem współpracy z Pekao jest stałe zwiększanie naszego wskaźnika dźwigni finansowej. Średnioterminowym celem, do którego dążymy, jest wskaźnik zadłużenia na poziomie około 50% - mówi Matthias Schultz, CFO w Trei Real Estate.

Współpraca z Pekao jest trzecim ważnym posunięciem Trei od 2020 r., które ma na celu pozyskanie kapitału na nowe inwestycje. Pierwszym było podpisanie w ubiegłym roku długoterminowej umowy kredytowej na kwotę 51 mln euro z pbb Deutsche Pfandbriefbank, niemieckim bankiem udzielającym kredytów hipotecznych. Jej zabezpieczeniem było 40 supermarketów Biedronka z polskiego portfela Trei. Kapitał ten został przeznaczony na finansowanie nowych inwestycji Trei w Niemczech i w Polsce. Z kolei w listopadzie bieżącego roku Trei i Patron Capital utworzyły spółkę joint venture o wartości 140 mln euro na realizację 15-20 nowych parków handlowych w naszym kraju.

W Polsce firma ma portfel 131 nieruchomości handlowych, w skład którego wchodzą Vendo Parki i supermarkety Biedronka. To właśnie parki i centra typu convenience są obecnie najbardziej atrakcyjną dla inwestorów klasą aktywów handlowych.

- Dzięki silnej pozycji tych produktów możemy z powodzeniem pozyskiwać kapitał na kolejne projekty. Świadczą o tym dwie umowy kredytowe, które zawarliśmy w ciągu ostatnich 15 miesięcy oraz partnerstwo joint venture z inwestorem Patron Capital. Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych daje nam możliwości intensywnego rozwoju i zdecydowanie planujemy wykorzystać tę szansę w najbliższych latach - podsumowuje Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland.

 

Katarzyna Pierzchała 5277 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.