LokalnyRolnik.pl w całej Polsce

Już nie tylko mieszkańcy największych miast mogą robić zakupy online u rolników i rzemieślników. Internetowy targ LokalnyRolnik.pl - pionier polskiego rynku craft e-grocery - dostarcza żywność wytwarzaną w zrównoważony sposób już w całej Polsce.

Na zdjęciu: Sylwia i Andrej Modic, założyciele LokalnyRolnik.pl

Wzrost świadomości konsumentów na temat roli żywności w ich życiu i w życiu ich bliskich, chęć ochrony środowiska i klimatu oraz wsparcia lokalnych przedsiębiorców sprawiają, że produkty rolnictwa zrównoważonego stają się coraz bardziej pożądane. Accenture Research szacuje, że Polacy są gotowi wydawać na tego typu żywność nawet 64,6 mld zł rocznie. To ogromna szansa na rozwój rynku, który dziś wciąż stanowi niszę w naszym kraju.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są takie portale jak założony w 2014 r. przez Sylwię i Andreja Modiców LokalnyRolnik.pl (obszerny wywiad z Andriejem Modicem możecie przeczytać tutaj). Jego klienci mogą zamawiać produkty rolnictwa zrównoważonego i ekologicznego z dostawą do punktów odbioru działających na terenie Warszawy, Wrocławia, Krakowa i aglomeracji śląskiej, a także – i to jest nowość - bezpośrednio pod wskazany przez siebie adres na terenie całej Polski.

Serwis działa w modelu marketplace, łącząc mieszkańców miast z rolnikami i wytwórcami. Jest szansą dla wielu rzemieślników na dostęp do rynku, bez potrzeby ponoszenia wysokich kosztów logistyki własnej, zarządzania procesami marketingowo-sprzedażowymi czy ręcznej obsługi zamówień i płatności.

Z perspektywy klientów ułatwia on dostęp do szerokiej oferty żywności prosto od lokalnych rolników i rzemieślników, bez potrzeby ruszania się sprzed ekranu komputera, tabletu czy smartfona.

- Nasza misja dążenia do zrównoważonego świata opiera się na trzech filarach: zdrowym społeczeństwie, prosperujących społecznościach lokalnych oraz czystej planecie – wymienia Andrej Modic, założyciel i CEO LokalnyRolnik.pl. - I właśnie ona jest podstawą naszych codziennych działań, które staramy się realizować, zachęcając ludzi do zmiany sposobu odżywiania, dając szansę na godny zarobek rolnikom i manufakturom oraz zmniejszając ślad węglowy - uważa.

I dodaje, że LokalnyRolnik.pl działa w systemie just-in-time. - Niczego nie magazynujemy, dzięki czemu niwelujemy do zera problem marnotrawstwa jedzenia na poziomie dystrybucji. Niczego nie przepakowujemy, by nie produkować kolejnych opakowań - tłumaczy.

Podkreśla, że w punktach przeładunkowych zamówienia są kompletowane w taki sposób, by każdy klient dostał jedną paczkę, nawet jeśli kupił produkty od różnych rzemieślników. Firma korzysta ze zbiorczych transportów i wyznaczania tras w taki sposób, by minimalizować ślad węglowy.

- Wytwórcy, którzy chcą sprzedawać na naszym Wirtualnym Targu, muszą – bez wyjątku – spełnić szereg warunków związanych m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Nie ma tu miejsca na przemysłową produkcję żywności – podkreśla Andrej Modic.

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5277 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.