Właściciel Żabki przejmuje Stock Spirits

Dopiero co Maspex ogłosił przejęcie CEDC, a tu kolejna gigantyczna zmiana na rynku alkoholi mocnych w Polsce. Grupa funduszy będących właścicielem siec Żabka sfinalizowała w tym tygodniu ogłoszony w sierpniu zakup firmy Stock Spirits.

Fundusze private equity CVC Capital Partners ofertę przejęcia firmy alkoholowej Stock Spirits, producenta m.in. wódek Żołądkowa Gorzka, Stock Prestige, Lubelska, Amundsen, złożyli w sierpniu, a przynajmniej wówczas o tym poinformowali. Kwota przejęcia wynosi 1,1 mld dol. (4,3 mld zł).

Głównym rynkiem firmy Stock jest Polska (tę częścią biznesu zarządza Marek Sypek), ale oprócz fabryk w naszym kraju (m.in. w Lublinie) firma ma także zakłady w Czechach, Niemczech i we Włoszech. Na Polskę, Czechy i Włochy przypada 90% jej przychodów, które w ubiegłym roku obrotowym (do września ub.r.) wyniosły blisko 341 mln euro (ponad 1,5 mld zł). W tym w Polsce wyniosły 193,6 mln euro (888 mln zł), wzrost o 15%, a w Czechach – 87 mln euro.

Łączna oferta Stock Spirits obejmuje 70 marek, w tym wódki, likiery, rum, brandy, bitters i limoncello. Firma zajmuje  czołowe pozycje na rynku polskim i czeskim.

CVC widzi szansę na przyspieszenie rozwoju Stock Spirits, wykorzystując możliwości w swoich istniejących lokalizacjach geograficznych oraz ekspansję w uzupełniających się nowych lokalizacjach w Europie Środkowej i Zachodniej.

Fundusze CVC to wieloletni inwestorzy w naszym regionie - z branży handlowej w portfolio mają m.in. sieć sklepów Żabka.

- Z zainteresowaniem śledziliśmy Stock Spirits przez dekadę, początkowo będąc pod wrażeniem jego atrakcyjnej pozycji na wielu kluczowych rynkach, a także jej wyraźnego potencjału wzrostu. Sfinalizowaliśmy transakcję przejęcie. Teraz oczekujemy bliskiej współpracy z kierownictwem spółki - skomentował István Szőke, partner zarządzający w CVC.

- Cieszymy się, że możemy współpracować z CVC na tym kolejnym etapie naszej podróży. Wiedza CVC na temat lokalnych rynków nie ma sobie równych, a w połączeniu z udokumentowaną historią udanych fuzji i przejęć w regionu, zapewnią spółce Stock Spirits długoterminowy wzrost - dodaje Mirek Stachowicz, dyrektor generalny Stock Spirits.

Przypomnijmy, że to nie jedyna zmiana, jak ostatnio zaszła na rynku alkoholowym. Niedawno firma Maspex ogłosiła chęć przejęcia alkoholowego producenta i importera - CEDC.

Ilona Mrozowska 4423 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.