POHiD: Na święta czekają nas kolejki przed sklepami

W okresie przed Bożym Narodzeniem z powodu ostatnich decyzji rządu może dojść do kumulacji klientów przed placówkami, donosi PAP. Według szefowej POHiD nadal otwarte pozostają kwestie weryfikacji przez pracowników sklepów paszportów COVID-owych czy sprawdzania przez pracodawców sprzedawców.

– Doświadczenia z wcześniejszych fal pandemii pokazały, że zaostrzenie ograniczeń w postaci zmiany limitu mkw. przypadających na 1 osobę z 10 mkw. do 15 mkw. może powodować utrudnienia w handlu i zmniejszyć jego przepustowość placówek. W okresie przedświątecznym będzie to prowadzić do kumulacji klientów przed sklepami – dodała Renata Juszkiewicz.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych, wśród których przewidziano zmniejszenie limitu osób w obiektach handlowych do jednej osoby na 15 mkw. (obecnie to jedna osoba na 10 mkw.), o czym informowaliśmy na Handelextra.pl.

Agencja PAP donosi, że Renata Juszkiewicz uważa, iż sieci handlowe zrzeszone w POHiD są świadome powagi sytuacji epidemicznej związanej z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, czyli Omikronu, i od początku pandemii niezwykle rygorystycznie przestrzegają zasad reżimu sanitarnego.

– Obowiązujące obostrzenia są już wystarczająco restrykcyjne, a ich przestrzeganie jest w stanie zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno pracownikom handlu, jak i konsumentom – oceniła prezes.

Co z paszportami COVID-owymi w punktach handlowych?

Według szefowej POHiD nadal otwarte pozostają kwestie weryfikacji przez pracowników sklepów paszportów COVID-owych klientów czy weryfikacji przez pracodawców handlu, czy pracownicy są zaszczepieni.

‒ Wobec braku stosownej podstawy prawnej, a co za tym idzie jednoznacznych uprawnień do weryfikacji tej informacji wśród klientów i pracowników, branża nie podejmuje się przeprowadzania działań, które nie mają odzwierciedlenia w obecnie obowiązującym prawie ‒ podkreśliła prezes POHiD.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 zagranicznych sieci handlowych, takich jak Lidl i Biedronka.

Źródło: PAP/red.