1,3 mln e-klientów ofiarą wycieku danych [BADANIE]

Ofiarą wycieku danych padło prawie 1,3 mln Polaków podczas e-zakupów. Jak? Np. ok. 760 tys. konsumentów zapytano podczas składania zamówienia w e-sklepie o PESEL, który nie jest niezbędny przy tego typu transakcjach.

Okazuje się, że podczas Black Friday i Black Week Polacy mogą nie tylko wpaść w sidła promocji i są narażeni na żonglowanie cenami, czyli stwarzanie pozorów, że przecena jest atrakcyjna. Jak ostrzega UOKiK, taki proceder ma miejsce, gdy ceny są podnoszone kilka dni wcześniej.

Na nieuczciwe praktyki rynkowe wskazuje także badanie „Rzetelność sklepów internetowych” przeprowadzone na zlecenie ChronPESEL.pl i Rzetelnej Firmy, współpracujących z Krajowym Rejestrem Długów.

Okazuje się, że respondenci najczęściej z prośbą o PESEL spotykali się podczas dokonywania płatności (43% wskazań) oraz w trakcie rejestracji w serwisie sklepu (29%). W przypadku 17% robiących zakupy online sprzedający poprosił o niego podczas wystawiania faktury.

‒ Biorąc pod uwagę liczbę internautów w Polsce robiących zakupy w sieci, z taką sytuacją musiało zmierzyć się już ponad 1,3 mln osób – wskazał w rozmowie z PAP ekspert serwisu ChronPESEL.pl Bartłomiej Drozd.
A w przypadku 6% osób robiących zakupy w internecie, do udostępnienia ich danych niepowołanym osobom rzeczywiście doszło.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki zauważył, że monitorowanie użycia własnego PESEL-u pozwala błyskawicznie wykryć, czy ktoś chce na nasze dane wyłudzić kredyt, pożyczkę albo zakup drogiego sprzętu.

– Instytucje finansowe, jak banki czy firmy pożyczkowe, operatorzy telekomunikacyjni przed zawarciem umowy z nowym klientem sprawdzają w rejestrze długów, czy nie jest zadłużony, tyle że konsument musi wyrazić na takie sprawdzenie zgodę – przypomniał Adam Łącki.

Eksperci ChronPESEL.pl radzą, by w sytuacji wycieku danych lub podejrzenia ich przejęcia przez niepowołane osoby przede wszystkim nie pozostawać biernym. Gdy ktoś wykradnie np. nasze dane logowania do skrzynki pocztowej czy konta warto natychmiast zmienić hasła. Na niektórych serwisach można dodać też opcję podwójnej weryfikacji przy logowaniu.

W przypadku wrażliwych danych osobowych z dowodu osobistego należy go niezwłocznie zastrzec.
– Korzystając z wyjątkowych zniżek warto zadbać także o bezpieczeństwo swoich zakupów. W przypadku sklepów internetowych stawką są nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe –  przestrzegł Adam Łącki.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.