Galerie handlowe na minusie!

ZPPHiU monitoruje odwiedzalność w centrach handlowych na terenie całego kraju, korzystając z raportów Proxi cloud i danych pozyskanych od członków. Podsumowanie października nie pozostawia wątpliwości: do wielu galerii nie wróciła ponad połowa klientów.

- Podsumowaliśmy wyniki października 2021 r., odnosząc je do roku 2019 i potwierdzamy bardzo widoczny spadek odwiedzalności centrów handlowych w całym kraju. Te spadki są niewiele mniejsze niż w zeszłym roku, ale nadal nie da się ukryć, że zmiana wobec trafiku sprzed pandemii jest znacząca – ocenia zarząd Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU).

Spadki w całej Polsce są dwucyfrowe: oscylują między kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent mniej wizyt niż przed pandemią. Minus 75% to rekord tego zestawienia. O skali zjawiska niech świadczy fakt, że zaledwie jedno centrum handlowe w Polsce osiągnęło wynik wyższy niż w 2019 r. i to zaledwie o kilka procent. Jest to wyjątek w skali całego kraju. - Wszystkie pozostałe zmonitorowane obiekty zanotowały wyniki ujemne. Spadła również liczba unikalnych klientów. w tej konkurencji na minusie są wszystkie galerie monitorowane przez ZPPHiU, informuje związek. 

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ klienci przychodzą do sklepów świadomie, skoncentrowani na konkretnych zakupach. Mając swój precyzyjny cel, nie zbaczają z zaplanowanych ścieżek.

Obserwacja z listopada pokazują kontynuacje tego trendu. Według przedstawicieli związku, część klientów zapewne nadal będzie przenosiła zakupy do sieci.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza ponad 150 polskich firm, których sklepy zlokalizowane są głównie w galeriach handlowych. Są to m.in. producenci odzieży, galanterii skórzanej czy biżuterii.