Ułatwienia w handlu dla rolników wchodzą w życie

W życie wejdą nowe przepisy, których celem jest rozpowszechnienie handlu produktami spożywczymi bezpośrednio od rolników.

Senat w piątek 26 listopada nie wniósł poprawek do ustawy o ułatwieniach w handlu dla rolników.  Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Powstała ona z inicjatywy i posłów Kukiz-15.

Nowe przepisy mówią, że rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w weekendy: od piątku do niedzieli. Miejsce wyznaczy rada gminy poprzez uchwałę.

W trakcie prac nad ustawą w Senacie przedstawiciel resortu rolnictwa był pytany, czy skoro w ustawie wskazuje się piątki i soboty, czy to ustawa pozwala handlować rolnikom w niedziele. Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk zapewnił jednak, że ustawa nie wyklucza handlu także w niedziele.

Autorzy ustawy uważają, że ułatwienie w handlu ma się przyczynić do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych. Ma służyć też skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji.

Posłowie i senatorowie wskazywali, że łatwiejszego dostępu do produktów bezpośrednio od rolnika oczekują także konsumenci.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

PAP/red.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.