Aldi Nord wskoczył na pas szybkiego ruchu w cyfryzacji

Aby rozwijać swoją podstawową działalność Aldi Nord intensywnie inwestuje w IT. Sieć kupiła kilkanaście nowych systemów informatycznych i wchodzi do ścisłej czołówki stacjonarnego handlu detalicznego nastawionego na cyfryzację.

Aldi Nord próbuje nadrobić zaległości w porównaniu do innych sieci handlowych, podaje "Lebensmittel Zeitung". Grupa detaliczna, działająca w dziewięciu krajach, z wybranymi najnowocześniejszymi systemami IT ma ambicję wyprzedzić większość sieci handlowych w Niemczech i stać się jednym z liderów IT.

Nowe technologie i procesy cyfryzacji detalista zidentyfikował jako ważne narzędzia do osiągnięcia zysku. Dyskont, który od dwóch lat traci udział w rynku na rzecz konkurencji na rodzimym rynku w Niemczech, chce stać się bardziej wydajny i elastyczny. Dział IT Aldi Nord długo pozostawał w tyle za innymi dużymi sieciami spożywczymi.

Wprowadzenie elektronicznych etykiet cenowych na półki we wszystkich dziewięciu krajach, w których Aldi Nord prowadzi działalność, do końca 2023 roku to jeden z głównych celów sieci. Dalej firma planuje i już wdraża  oprogramowanie Auto-Dispo firmy Relex ‒ zintegrowane z planowaniem regałów również firmy Relex, nowoczesne rozwiązanie analityczne oparte na jeziorze danych (data lake ‒ nowa generacja rozwiązań do zarządzania danymi hybrydowymi). Dalsze innowacje to: najnowsza wersja oprogramowania POS firmy GK, system zakupowy SAP Ariba, zarządzanie zadaniami na tabletach dla kierowników sklepów i ich przedstawicieli.

Aldi Nord wdraża przetwarzanie w chmurze, w szczególności również systemy o znaczeniu krytycznym dla biznesu w chmurze Microsoft Azure.

Wisienką na torcie będzie sklep bezkasowy z technologią wizji komputerowej w 2022 roku - w Utrechcie w Holandii.

Szybka transformacja jest napędzana przez szefa Aldi-Nord Torstena Hufnagela. Rok temu pozyskał Sinanudina Omerhodzica jako chief technology officer (CTO) do wdrożenia innowacji.
‒ Nie chodzi tylko o słowa, ale przede wszystkim o niezbędne zasoby.

Obszar IT zwiększył się do ponad 750 osób w Niemczech i Polsce.

Aldi Nord wybrało Kraków jako lokalizację Centrum Technologicznego w Polsce. Docelowo sieć planuje stworzenie w Krakowie do połowy 2022 r. zespołu składającego się z ok. 250 specjalistów IT. Równocześnie Aldi Nord konsekwentnie rozbudowuje Organizację Technologiczną w Essen. Pisaliśmy o tym na Handelextra.pl

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.