Dodatek "tarczowy" dla Polaków. To odpowiedź rządu na rosnące ceny żywności

W czwartek poznaliśmy szczegóły tarczy antyinflacyjnej. W związku ze wzrostem ceny żywności premier Morawiecki zapowiedział między innymi "rządowy dodatek tarczowy", ale tylko dla osób ze ściśle określonym kryterium dochodowym. Jakim?

Łączna wartość ogłoszonej właśnie tarczy antyinflacyjnej wynosi ok. 10 mld zł. Składa się na na nią kilka elementów:

- obniżka cen paliw silnikowych: akcyza na poziomie minimum unijnego, czyli 0% od sprzedaży detalicznej paliw;

- obniżka cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8% zamiast 23%);

- 0-proc. akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych;

- obniżka cen energii elektrycznej (styczeń-marzec): niższy VAT (5% zamiast 23%);

- oszczędności w administracji i budżecie;

- obniżka kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego.

Specjalny dodatek o którym mowa będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. Ma skorzystać z niego 5,2 mln gospodarstw domowych. Jak tłumaczył podczas czwartkowej konferencji szef rządu Mateusz Morawiecki (na zdjęciu), dodatek będzie wprowadzony celem bezpośredniego wsparcia rodzin. - To jest taki rządowy dodatek wyrównawczy, który ma związek m.in. ze wzrostem cen żywności - wskazał premier.

Poinformował, że rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe, ale Komisja Europejska nie zgadza się na tego typu działania. - Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma - mówił premier Mateusz Morawiecki.

W związku z tym zostanie wprowadzony "możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe". - Wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych, które są ściśle określone - wskazał premier.

I tak, dopłata w wysokości 400 zł w skali roku zostanie skierowana do gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie. Dopłatę w kwocie 600 zł w skali roku uzyskają gospodarstwa domowe 2-3 osobowe o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie. Dopłata 850 zł będzie przysługiwać gospodarstwom domowym 4-5 osobowym o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie. Dopłatę 1150 zł w skali roku dostaną gospodarstwa domowe 6. osobowe i większe o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Podczas konferencji premier zapewnił także, że bez względu na stanowisko opozycji, tarcza antyinflacyjna na pewno zostanie w Polsce wprowadzona. - Jeżeli opozycja będzie chciała protestować przeciwko nim [zmianom legislacyjnym, które będą konieczne do wdrożenia tarczy w życie - przyp. red.], jesteśmy do tego niestety przygotowani i przyzwyczajeni, ale nie ma obaw, że nie wdrożymy tej tarczy antyinflacyjnej. My ją na pewno wdrożymy" - zapewnił szef rządu.

Ilona Mrozowska 4381 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.