Antyinflacyjnych pomysłów cd. Rząd szuka sposobów na rosnące ceny

Rząd rozważa zmianę wysokości VAT na różne produkty, aby chronić w ten sposób Polaków przed rosnącymi cenami. Pakiet rozwiązań łagodzących skutki rosnących cen zwłaszcza energii i opału, ma być zaprezentowany w najbliższych dniach.

O szczegółach informuje Dziennik Gazeta Prawna (DGP), który powołując się na swojego informatora podaje, że poprzez zmianę rozporządzenia MF można np. przenieść jakiś towar ze stawki 8% do 5%. - Premier ma teraz decydować, o których produktach mowa – mówi informator DGP. Pytanie, na ile i czy możliwe jest obniżenie VAT w przypadku energii elektrycznej czy gazu. To również będzie wymagało umiejętnych negocjacji z Brukselą, pisze DGP. 

22 listopada, o czym pisaliśmy na Handelextra.pl, celem złagodzenia skutków inflacji premier mówił o obniżeniu akcyzy na nośniki energii. Zaznaczał też, że rząd jest „praktycznie gotowy”, aby ten projekt przedstawić, ale, jak się teraz okazuje, problemy na granicy wciąż opóźniają realizację tego projektu. Wiadomo, że mają być nim objęci Polacy z grup najbardziej potrzebujących: emeryci, renciści, osoby, które funkcjonują na co dzień w systemie wsparcia finansowego niższych dochodów.  

O tarczy antyinflacyjnej rząd mówi od miesiąca. Z kolei o wprowadzeniu rozwiązań mających złagodzić wzrost cen energii wspominała m.in. na początku listopada br. w Polsat News minister klimatu Anna Moskwa. - Taki pakiet jest gotowy (...). Całą grupę osób, które tego wsparcia osób potrzebują, nazywamy odbiorcami wrażliwymi. To emeryci, renciści, osoby, które funkcjonują na co dzień w systemie wsparcia finansowego niższych dochodów – tłumaczyła wówczas minister klimatu. Jej zdaniem, wsparcie może uzyskać ok. 2,6 mln osób, ale sytuacja jest cały czas analizowana i do pakietu kwalifikowane są kolejne grupy.

Jak podał GUS, inflacja w październiku wyniosła rok do roku 6,8% w porównaniu z 5,9% we wrześniu. To najwyższy odczyt od 2001 r. Wzrost cen dotyczy szerokiej kategorii dóbr i usług – ponad 70% cen rośnie w tempie przekraczającym cel inflacyjny NBP (2,5%). Najszybciej rosną ceny usług transportowych (22,1% rdr), energii (9%) oraz gastronomii i hotelarstwa (7,5%).

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, inflacja będzie dalej przyśpieszać – w listopadzie i grudniu wzrost cen ma przekroczyć 7%. Równolegle dość szybko będą rosnąć ceny towarów pierwszej potrzeby.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.