Sprzedaż detaliczna: rosną ceny biżuterii i zabawek

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2021 r. wzrosła 6,9% w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym o 3,6% - podał Główny Urząd Statystyczny. W cenach bieżących sprzedaż wzrosła w ubiegłym miesiącu o 14,4% rdr.

Jak zwraca uwagę Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii PIE komentując dane GUS, wzrost sprzedaży detalicznej przyśpieszył w październiku z 5,1% do 6,9%, nieco powyżej rynkowych prognoz (6,3%). GUS wskazuje na wysoki popyt na odzież oraz dobra półtrwałe. - Szczególnie mocno wzrosła sprzedaż w kategorii pozostałe, która agreguje wydatki w galeriach np. na biżuterię czy zabawki dziecięce - zaznaczył analityk. Dodał, że negatywnie wyróżnia się sprzedaż samochodów – wolumen w październiku był niższy o 5,2% niż rok temu.

Przypomnijmy. Sprzedaż detaliczna rośnie wraz ze wzrostem inflacji, która w październiku wyniosła rok do roku 6,8% w porównaniu z 5,9% we wrześniu. To rekord i najwyższy odczyt od 2001 r.

Eksperci spodziewają się jednak, że podwyższona inflacja nie będzie mieć wpływu na plany zakupowe konsumentów. - Badania koniunktury wskazują, że liczba osób planująca ponieść duże wydatki jest historycznie wysoka - zaznaczyli. Dodatkowo, w niektórych badaniach, tendencja jest rosnąca. - Wzrost konsumpcji w IV kwartale powinien przekroczyć 6% - ocenił Rybacki.

PAP / red, zdjęcie: Shutterstock

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.