Grupa Spar zawiedziona Polską

Chociaż na naszym rynku poczynione zostały znaczne postępy w zakresie budowania fundamentów pod przyszły wzrost, to mimo to nie przełożyły się one do osiągnięcia oczekiwanej poprawy finansowej.

Jak wynika z opublikowanych przez Grupę Spar wyników za rok finansowy kończący się 30 września br. firma pomimo licznych wyzwań, z jakimi zmagała się w tym okresie, zanotowała wzrost obrotów o 2,9% do 127,9 mld randów. Natomiast przy stałym kursie wymiany walut obroty wzrosły o 3,9%.

Dobre wyniki po raz kolejny Grupa Spar odnotowała w Irlandii i Szwajcarii. Jeżeli chodzi o nasz kraj, to wynikami jest rozczarowana. Wyniosły one 2,36 mld randów. 

Jednak, jak zaznacza firma, w Polsce pomimo wielu wyzwań, poczyniła znaczne postępy w tym okresie, odnotowując wzrost obrotów o 16,2% w lokalnej walucie, co jest wynikiem powoli rosnącej lojalności detalistów. Poziom ten osiągnął we wrześniu br. 27,0%, czyli poniżej zakładanego celu 40%. Ponadto we wrześniu zarząd firmy podjął strategiczną decyzję o niesprzedawania zakładu produkcji żywności w Poznaniu, z którego zyski zostały uwzględnione w prognozie dla tego regionu na 2021 rok.

Obecnie w Polsce Spar liczy 227 sklepów.

Jak zapewnia Grupa, zespół zarządzający Spar w naszym kraju doskonale zdaje sobie sprawę, że potrzebne są pilne działania, których celem jest usprawnienie biznesu, co w rezultacie ma przełożyć się na korzyści dla akcjonariuszy i pozwoli w pełni wykorzystać możliwości, które nadal firma widzi na naszym rozwijającym się rynku. Grupa będzie również wprowadzać nowe sposoby współpracy z detalistami Spar oraz zwiększać wydajność w logistyce w celu obniżenia kosztów. Spółka zaznacza także, że dzięki integracji istniejących detalistów Spar obecnie jest gotowy i zdeterminowany, aby rozwijać biznes. Odzwierciedleniem tych zapewnień ma być wzrost istniejącej liczby sklepów w Polsce o 30%.

Joanna Hamdan 13051 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.