Australijski Zip przejął fintech Twisto

W świecie płatności odroczonych to jest wiadomość dnia. Globalny lider usług BNPL ("kup teraz, zapłać później"), sfinalizował właśnie przejęcie Twisto, tym samym otwierając sobie furtkę na 27 rynków europejskich.

Na zdjęciu: współzałożyciel i dyrektor generalny Zip, Larry Diamond

- Zakończenie transakcji i integracja z Zip to ogromny dowód uznania dla naszej ośmioletniej pracy. Pod kierownictwem Zip mamy niemal nieograniczone możliwości dalszego rozwoju, w czym pomoże nam ich doświadczenie w budowaniu globalnej firmy, kontakty, technologiczne know-how i finanse. Jednocześnie Zip potrzebuje naszego zgranego zespołu – mówi Michal Smida, założyciel Twisto, a teraz także udziałowiec australijskiego Zip.

Do jego obowiązków należeć będzie kierowanie europejską ekspansją australijskiej firmy i wykorzystanie w pełni korzyści, jakie daje licencja instytucji płatniczej przyznana przez Czeski Bank Narodowy, która pozwala na dostarczanie rozwiązań płatniczych we wszystkich dwudziestu siedmiu krajach Unii Europejskiej.

Zdaniem współzałożyciela i dyrektora generalnego Zip, Larry’ego Diamonda, przejęcie czeskiego fintechu Twisto pokazuje zaangażowanie firmy w dążeniu do osiągnięcia pozycji globalnego lidera i doskonale ilustruje model „koalicji założycieli”, w ramach którego Zip wspiera silnych innowatorów, z którymi dzieli podobną wizję i wartości kulturowe.

- Nasza obecność w Europie pozwala nam na odkrywanie nowych rynków, przyciągnięcie większej liczby globalnych merchantów i wzmocnienie naszej oferty produktowej. Cieszymy się, że możemy oficjalnie dodać Europę do naszego portfolio – powiedział Larry Diamond.

Z kolei Tomas Pacinda, partner w funduszu venture capital KAYA, uważa, że to niesamowite, że tak ambitna, globalna firma jak Zip zdecydowała się zbudować swoją europejską ekspansję na Twisto. - Ta transakcja jest potwierdzeniem jakości produktu, infrastruktury technicznej, a przede wszystkim całego zespołu stojącego za Twisto – podkreśla Pacinda, którego fundusz nadal jest znany także pod swoją poprzednią nazwą Enern. Warto też odnotować, że fundusz zainwestował w Twisto zaraz po jego założeniu.

Pacinda dodaje, że w ciągu ośmiu lat istnienia Twisto musiało przecierać nowe szlaki zarówno pod względem produktu, jak i interpretacji prawnych, ponieważ, kiedy firma zaczynała swoją działalność, nikt nie znał modelu „kup teraz, zapłać później”.

Fintech Zip został założony w 2013 roku w Australii. Obecnie działa również w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W ostatnich tygodniach firma sfinalizowała przejęcie startupu Spotii z siedzibą w ZEA, dzięki któremu ze swoją ofertą wchodzi na rynki Bliskiego Wschodu.

Jako jeden ze światowych liderów w dziedzinie BNPL, Zip współpracuje z ponad 50 tys. sprzedawców, a z jego usług korzysta ponad 7,3 mln klientów. Za pośrednictwem Zip dokonali oni ponad 41 mln transakcji o wartości prawie 5,8 mld dol. australijskich (AUD), czyli 4,3 mld USD. Wartość firmy wyceniana jest na ok. 3,64 mld AUD (2,7 mld USD).

Twisto powstało w 2013 r. i wdarło się na czeski rynek, oferując odroczone płatności w e-sklepach. Od tego czasu rozrosło się o kolejne produkty, klientów i merchantów. W 2016 r. rozpoczęło wydawanie kart płatniczych do zakupów w sklepach stacjonarnych, a w 2018 roku rozszerzyło działalność za granicę – wchodząc na rynek polski. W 2019 roku fintech jako jeden z pierwszych udostępnił możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych korzystając z Apple Pay i Google Pay. Twisto to prosta metoda płatności w e-handlu, która dostępna jest w ponad 22 tys. sklepów internetowych.

Obecnie konto Twisto ma już ponad 200 tys. klientów. W ramach konta mogą oni korzystać z wielu funkcjonalności, m.in. z wirtualnej karty płatniczej, płatności mobilnych Apple Pay i Google Pay, a także dzielić wspólne wydatki ze znajomymi za pomocą Twisto Split. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma wprowadziła również usługę „Podziel na 3”, która umożliwia podzielenie płatności na trzy raty za 0 zł, a także – jako pierwsza w Polsce – jednorazową, wirtualną kartę ratalną.

W maju tego roku – po wcześniejszej mniejszej inwestycji w Twisto – Zip ogłosił zamiar przejęcia pozostałych udziałów czeskiej spółki, wyceniając Twisto na blisko 100 mln euro. Jak ustaliliśmy, pojawienie się nowego właściciela nic nie zmienia dla klientów i partnerów Twisto – usługi będą działać tak, jak do tej pory.

 

 

Katarzyna Pierzchała 4886 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

  • odpowiedz

    Korzystam z Twisto już od jakiegoś czasu, mam nadzieję, że zmiana właściciela nie wpływanie negatywnie na usługi jakie oferuje. Bo dla mnie odroczone płatności w takiej formie jak Twisto oferuje są idealne - nie tylko do większych, niespodziewanych zakupów. ale także do wszystkich zakupów online.

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.