Gęsina - gdzie ją kupić i za ile. Sprawdzamy.

Detaliści prześcigają się w promocyjnych cenach gęsiny. Zapewniają, że w ich ofercie dostępne jest mięso wyłącznie od polskich producentów.

Gęsina jest szczególnie promowana jesienią, w okresie 11 listopada na świętego Marcina. 

Jak podaje Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, hodowcy gęsi podkreślają łatwość ich chowu, jego proekologiczny charakter, niskie koszty utrzymania zwierząt. Gęsi nie wymagają drogich budynków i technologii. Ich mięso postrzegane jest jako zdrowe, w ślad za tym zauważalna jest opłacalność sprzedaży gęsiny.

Jak podaje resort rolnictwa, to także ważny produkt eksportowy - gęsina znakomicie sprzedaje się w Niemczech, a dania z mięsa gęsiego, np. półgęsek, gęsi pipek, pierogi, czy czernina są poszukiwane w najlepszych restauracjach.

Trudno dziś oszacować wartość polskiego rynku gęsiny ze względu na skutki niedawnej epidemii ptasiej grypy. Jedynie w 2016 r. Bank BGŻ BNP Paribas policzył, że spożycie gęsiny w Polsce w 2016 r. wynosi ok. 260 g na osobę rocznie.

- Gęsina to produkt ściśle regionalny. Dlatego ze względu na zbyt mały wolumen zamówień tego asortymentu na poziomie ogólnopolskim centralne akcje zakupowe na gęsinę nie są realizowane. Są to indywidualne decyzje regionów i przedsiębiorców, uwzględniające upodobania i potrzeby lokalnego klienta - mówi Adam Imielski, kierownik ds. marketingu PSH Lewiatan.

Ale sporo sieci handlowych wprowadza do asortymentu gęś.

Maja Szewczyk, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej Kaufland Polska, podkreśla, że jednym z atutów sieci Kaufland jest duży wybór produktów, dlatego w stałym asortymencie tych sklepów jest gęś ale mrożona i elementy z gęsi. Z uwagi na nadchodzące święto 11 listopada do oferty promocyjnej sieć wprowadziła jednak gęś świeżą. - Gęsi sprzedawane w sklepach Kaufland pochodzą wyłącznie z polskich hodowli – podkreśla Maja Szewczyk.

Polomarket również traktuje gęsinę nie tylko jako produkt sezonowy. Podobnie Biedronka.

W ofercie Netto gęsina dostępna jest głównie w okolicach 11 listopada, ale detalista podkreśla, że na polskim rynku generalnie świeża gęsina wprowadzana jest do sklepów przez cały rok zgodnie z modelem „in-out”, czyli czasowo, a mięso wolno gotowane dostępne jest zwykle od późnej jesieni aż do wiosny.

Promocyjne ceny na Świętego Marcina

Dokonaliśmy przeglądu świątecznych listopadowych ofert mięsa z gęsi. Jest w czym wybierać.

Od poniedziałku, 8 listopada, w Lidlu w całej Polsce gęsina, pierś lub nogi, można kupić za 29,90 zł/1 kg (pod marką własną Rzeźnik).

W Polomarkecie cena  tuszki szacunkowo wynosi ok 25 zł/ kg, pierś z gęsi – ok. 40 zł/kg, noga z gęsi ok. 45 zł/kg, podroby z gęsi w granicy 18-25 zł/kg.

W sklepach sieci Biedronka dostępna jest szeroka oferta gęsiny marki własnej Kraina Mięs: gęś mrożona klasa A za 14,99 zł za 1 kg; 1,50 zł za 100 g; świeża młoda gęś owsiana 14,99 zł za 1 kg.

Dla przykładu w Auchan pod private label Pewni Dobrego znajdziemy: skrzydło gęsi z wolnego wybiegu 11,99 zł, gęś z wolnego wybiegu, tuszka 24,99 zł, nogę gęsi z wolnego wybiegu 46,99 zł, pierś gęsi z wolnego wybiegu 43,99 zł.

Nie lada atrakcją są przetwory z gęsi: pierś wędzona Roldrob – po promocyjnej cenie 79,99 zł za kg (wcześniejsza cena 89,99 zł), kiełbasa z gęsiną, Sława, opakowanie 270 g za 8,99 zł, 33,30 zł/kg i kabanosy z gęsiną 150 g – 5,99 zł; za kg – 39,93 zł.

Stokrotka nie pozostaje w tyle i oferuje młodą polską gęś owsianą Drosed 14,99 zł/kg.

Zdjęcie: Shutterstock

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.