Trwa protest pracowników dużych sklepów

Domagają się oni wyższych płac, lepszych warunków pracy oraz wolnych niedziel.

Pracownicy handlu wyrażają swój sprzeciw pod siedzibą Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (Al. Ujazdowskie 41, Warszawa). W proteście bierze udział kilkadziesiąt osób z różnych sieci handlowych, w tym takich, jak: Biedronka, Auchan, Stokrotka, Carrefour, ale są także przedstawiciele Pepco, Makro czy Amazona.

Głos zabrał m.in. Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, który domaga się wyższych płac oraz lepszych warunków pracy dla pracowników handlu. I podkreślił, że nie chodzi już tylko o pracowników sklepów stacjonarnych, ale także tych, którzy w sieciach zajmują się sprzedażą internetową.

Dodał też, że co prawda od 1 lutego 2022 r. ustawa uszczelniająca zakaz handlu w niedziele wejdzie w życie, ale w ramach rozwijanej e-sprzedaży pracownicy sieci i tak będą kompletowali towar klientom w siódmy dzień tygodnia.

Wśród protestujących, jak już wspomnieliśmy, można spotkać przedstawicieli wielu sieci. My rozmawialiśmy m.in. z kasjerkami z Auchan. Jedna z nich pracuje tu od 13 lat, druga od dziesięciu. Obie w Warszawie. Jak powiedziały w rozmowie z Handelextra.pl, zarabiają miesięcznie po 2200 zł na rękę.

Ostatnio w ramach premii pracodawca zaproponował im 700 zł brutto w postaci bonu na zakupy w Auchan, pod warunkiem nieprzerwanej pracy (czyli bez brania wolnego i L4) w okresie od 16 października 2021 r. do 16 stycznia 2022 r.

Jak wynika z naszych rozmów, takich przykładów jest wiele.

Protestujący oczekiwali także pojawienia się Renaty Juszkiewicz, prezes POHiD. Ta jednak nie zdecydowała się wyjść do zgromadzonych pod siedzibą organizacji osób.

Tekst będziemy aktualizować na bieżąco.

Ilona Mrozowska 4377 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.