Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356). Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Okocim otwiera minibrowar

Marka we współpracy z twórcami krakowskiej sieci restauracji Pino uruchomiła koncept gastronomiczny "Nowa Wytwórnia. Tu Warzy Okocim".

- Browar Okocim to ponad 175 lat piwowarskiej tradycji. Dla jego założyciela Jana Goetza Okocimskiego, niezwykle ważne było uczciwe i rzetelne podejście do rzemiosła - Goetz warzył najlepsze piwo z najlepszych składników -  mówi Halina Jasonek z zespołu marki Okocim.

- Odkąd w Okocimiu uwarzyliśmy pierwsze piwo jasne pełne, nieustannie pracujemy nad nowymi recepturami, nie boimy się wyzwań i eksperymentów. Właśnie dlatego współtworzymy projekt "Nowa Wytwórnia. Tu warzy Okocim". Zapraszamy konsumentów do kameralnego browaru, by z bliska zobaczyli jak powstaje piwo, spróbowali go prosto z tanka i poznali nowe smaki. Chcemy, by było to nowoczesne miejsce, zanurzone w klimat miasta, a jednocześnie czerpiące z okocimskiej tradycji - dodaje.

"Nowa Wytwórnia. Tu warzy Okocim" to browar restauracyjny, w którym piwowarski "know-how" Browaru Okocim spotyka się ze znakomitą kartą dań. Można tu spróbować świeżych, warzonych na miejscu piw rzemieślniczych, które świetnie komponują się z nowoczesnym menu. Za receptury piw odpowiadają doświadczeni piwowarzy Browaru Okocim i dwóch przeszkolonych w Okocimiu, pod okiem Pawła Zycha, piwowarów, Paweł Poręba i Dawid Padoł, którzy teraz warzą piwa w browarze restauracyjnym.

Dla gości dostępne są m.in.: czeski Pils z ziołowo-kwiatowymi aromatami szlachetnego czeskiego chmielu oraz zbożowo-chlebową słodowością, Weizen czyli klasyczne, bawarskie piwo pszeniczne, w którym dominują bananowo-goździkowe aromaty, Hazy APA z aromatami białych owoców, cytrusów i winogron, Cold IPA chmielone amerykańskimi odmianami chmieli oraz orzeźwiająca Pszenica z Mango i Marakują.

"Nowa Wytwórnia. Tu Warzy Okocim" została otwarta pod koniec października i znajduje się w kompleksie Fabryczna 13 w Krakowie, który powstał na terenach dawnej fabryki alkoholi Polmos. Oprócz minibrowaru na terenie znajduje się pięć innych restauracji, centrum wellness z basenem i grotą solną.

"Nowa Wytwórnia. Tu Warzy Okocim" jest otwarta codziennie, w godzinach 12:00-22:00.

Joanna Hamdan 13233 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.