Tesco w Polsce definitywnie kończy działalność

Hipermarket Tesco w Tarnowie właśnie został postawiony w stan likwidacji. To kolejny krok przybliżający nowego właściciela Tesco - Salling Group - do całkowitego wygaszenie marki Tesco. Proces ten właśnie się kończy - zgodnie z zapowiedzią miał trwać do 31 października br.

34 osoby na stanowiskach podstawowych i pięć na stanowiskach kierowniczych - tylu zatrudnionych w hipermarkecie Tesco w Tarnowie straci pracę. Zwolnienia zaplanowane są terminie 18.11.2021 – 31.03.2022. Ich powodem jest zamknięcie placówki, ponieważ Salling Group, właściciel dyskontów Netto, przejął wybrane (a nie wszystkie) lokalizacje po Tesco.

Generalnie cały 2021 stoi dla Netto pod znakiem dynamicznej ekspansji. Jest to rezultatem właśnie trwającego procesu konwersji sklepów Tesco. We wrześniu br. Netto podało, że jej sieć liczy 500 placówek, z których 100 to obiekty po Tesco.

Bieżący rok - według zapowiedzi Salling Group - zakończyć się ma z prawie dwustoma placówkami Netto (zamiast Tesco). Docelowo Netto ma osiągnąć liczbę ponad 700 sklepów w Polsce.

W związku z decyzją o zakończeniu działalności operacyjnej Tesco w naszym kraju od kilku miesięcy wygaszane są wszelkie procesy będące wynikiem działalności brytyjskiej sieci. Wypowiadane są umowy z partnerami biznesowymi, trwa również sprzedaż nieruchomości niebędących przedmiotem transakcji z Salling Group. - Celem jest zamknięcie jak największej liczby obszarów biznesowych do 31 października br. - informowali Duńczycy dwa miesiące temu.

Wraz z tym dniem działanie zakończą wszystkie sklepy Tesco – zarówno te, których konwersja planowana jest po tej dacie, jak i te, które nie będą podlegać transformacji. Do momentu uruchomienia wszystkich konwertowanych sklepów pod szyldem Netto ich pracownicy będą objęci „procesem szkoleniowym”, by jak najlepiej przygotować się do pracy w modelu Netto.

W tym czasie, zgodnie z harmonogramem, będą toczyć się przebudowy placówek. Od 1 listopada nabyte przez Salling Group od Tesco centra dystrybucyjne w Gliwicach i Teresinie będą obsługiwały wyłącznie sklepy Netto.

Netto to sieć handlowa, obecna w Polsce już ponad 25 lat. Jej sklepy zlokalizowane są w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Asortyment obejmuje zdecydowaną większość produktów od polskich dostawców. Poza Polską sieć obecna jest w Danii i Niemczech. W marcu 2021 r. decyzją UOKiK sfinalizowana została transakcja zakupu części polskiego biznesu Tesco przez Salling Group. Wtedy też rozpoczął się proces konwersji sklepów Tesco do formatu Netto, a pierwsze placówki po zmianie szyldu na Netto ruszyły pod koniec maja br.

 


 

Ilona Mrozowska 4562 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.