Lidl 31 października będzie otwarty, Biedronka nie

Lidl zdecydował, że jego sklepy będą czynne w niedzielę 31.10, a więc tuż przed dniem Wszystkich Świętych, podczas gdy Biedronka nie otworzy w ten dzień ani jednego sklepu. Lidl planuje jednak wynagrodzić kasjerom pracę przed 1 listopada.

Przypomnijmy. Od kilku miesięcy największe sieci  otwierają swoje sklepy w niehandlowe niedziele, dzięki uzyskaniu statusu placówki pocztowej. Nie na długo, bo rząd uszczelnił już przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele, ale wejdą one w życie mniej więcej w luty 2022 r. Do tego czasu sklepy mogą być otwierane.

31 października jest dniem szczególnym - to niedziela poprzedzająca ważny dla Polaków dzień Wszystkich Świętych. Ważniejszy tym bardziej, że w ubiegłym roku - w wyniku restrykcyjnych obostrzeń - cmentarze 1 listopada były zamknięte.

Biedronka zdecydowała, że choć może - nie otworzy w ostatni dzień października swoich sklepów (a więc tych ze statusem placówek pocztowych, to 1/3 wszystkich). W zamian wydłuży godziny ich pracy w sobotę 30.10 (szczegóły tutaj).

Inną decyzję podjął Lidl - ten otworzy swoje sklepy w niedzielę 31 października, a mogą to być wszystkie placówki. Za pracę w dniu 31 października Lidl przyzna jednak pracownikom pełniącym pracę w sklepach oraz centrach dystrybucji specjalny dodatek - zasilenie karty Lidl na kwotę do 100 zł brutto.

Wcześniej jako jedna z pierwszych sieci handlowych, Lidl wprowadził dodatek za pracę w niedziele dla pracowników sklepów i magazynów, niezależnie od wymiaru etatu i stażu pracy.

Łączny koszt wypłaconego dodatku od października do lutego 2022 roku wyniesie ponad 7 mln zł.

Ponadto w zamian za pracę w ten dzień tygodnia pracownikom przysługuje dzień wolny, który można odebrać w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.

 

Joanna Hamdan 13056 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.