Stock Polska za 120 mln zł stawia nową gorzelnię

Inwestycja finansowana jest ze środków własnych firmy. Nowa gorzelnia ma wspomóc m.in. sprzedaż na zagraniczne rynki.

Ruszyła budowa nowej gorzelni Stock Polska, jednej z największych w ostatnich latach inwestycji przemysłowej na Lubelszczyźnie. Obiekt o wydajności 100 tys. litrów spirytusu dziennie, który powstanie na terenach firmy przy ul. Krochmalnej, da zatrudnienie kilkudziesięciu pracownikom.

– Nowa gorzelnia Stocka to wzorcowy przykład połączenia zaawansowanej technologii XXI wieku z dbałością o przyrodę, otoczenie oraz dobro społeczności lokalnej – mówił podczas konferencji prasowej Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska. – Zastosowane systemy odzyskiwania energii oraz wody będą wręcz unikalne w skali kraju. Instalacja zostanie doskonale wyciszona, a nowoczesny projekt architektoniczny budynku z zieloną elewacją i dachem, pięknie wpisze się w rewitalizację dzielnicy „Za Cukrownią”, gdzie już mamy nowoczesną Arenę Lublin, a w budowie nowy, zielony dworzec metropolitalny – mówił Marek Sypek.

Instalacja Stocka wytwarzać będzie surowy alkohol, z którego produkowane będą m.in. alkohol do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery), medycznych, farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji), a także rolniczych. Alkohol w lubelskiej gorzelni powstawać będzie w dużej mierze na bazie produktów pochodzących od dostawców z Lubelszczyzny, tj. przy wykorzystaniu kukurydzy, żyta, pszenżyta, jęczmienia, a także pszenicy.

Inwestycja realizowana jest ze środków własnych Stock Polska.

Całkowita powierzchnia nowej gorzelni wraz z infrastrukturą towarzyszącą obejmie obszar około 5 800 mkw., co stanowi 1/10 obecnej działki przemysłowej Stocka w Lublinie.

Koszt budowy, która symbolicznie rozpoczęła się 26 października oszacowano na około 120 mln zł. Wstępna data zakończenia budowy, to początek 2023 r.

– Dzięki nowej gorzelni będziemy mogli łatwiej zdobywać kolejne zagraniczne rynki. Niepokojem napawa jedynie propozycja podniesienia akcyzy na wyroby alkoholowe. Nie uchylamy się od płacenia należnych podatków i akcyzy, ponieważ w ten sposób wspieramy nasz region. Wyrażamy jedynie obawę, że byt wysokie obciążenie fiskalne może negatywie odbić się na portfelu konsumentów – podsumowuje Marek Sypek.

Stock jest drugim największym producentem alkoholu w Polsce. Specjalność Stock Polska to zarówno alkohole smakowe: Żołądkowa Gorzka, Lubelska, Saska oraz dynamicznie rozwijany portfel wódek czystych, w którym znajdują się Żołądkowa de Luxe, Stock Prestige, Amundsen, Orkisz, a także wódki Żubr i 1906. Na pełen etat firma zatrudnia w naszym kraju 650 osób.

Ilona Mrozowska 4378 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.