Polskie Mięso i Wędliny Łukosz. Premium Flexi Food

To nowa inia wyrobów flexitariaoskich.

Na rynku wędliniarskim debiutuje linia wyrobów flexitariaoskich, należąca do portfolio Polskie Mięso i Wędliny Łukosz. To nowa kategoria wędlin, która zrewolucjonizuje półkę wędliniarską.

Premium Flexi Food został stworzony z myślą o zmieniających się nawykach zakupowych i żywieniowych konsumentów. Skierowany jest do klienta świadomego, ceniącego wysoką jakość i nietuzinkowy smak produktu.

Premium Flexi Food to zgrany duet najwyższej jakości mięsa z indyka oraz warzyw. Opakowanie produktów, oprócz atrakcyjnej szaty graficznej, pełni również rolę edukacyjną. Zachęca do świadomego odżywiania i edukuje na temat ochrony środowiska i walorów odżywczych mięsa z indyka oraz dodanych przypraw i warzyw (soczewicy, ciecierzycy, brązowego ryżu).

W ofercie są dostępne popularne w kategorii wędlin produkty: burger z indyka z soczewicą, pasztet z indyka z soczewicą , parówki i kiełbaski z indyka z ciecierzycą. Nowa linia Premium Flexi Food to również dwa oryginalne produkty: biryani orientalny kotlet z indyka z ryżem brązowym i warzywami oraz terrina z indykiem z soczewicą i ziarnami. Stworzone specjalnie z myślą o konsumencie otwartym na nowe smaki.

Produkty sprawdzą się jako pełnowartościowy składnik śniadania, obiadu lub kolacji. To również znakomite urozmaicenie półki wędliniarskiej. Wszystkie produkty są pakowane próżniowo.

Nowości Premium Flexi Food wyprodukowane są w oparciu o 30-o letnie doświadczenie oraz dbałość stosowania najlepszych składników.

Opakowanie: 200 g, 190 g.

Joanna Hamdan 13056 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.