Niedzielski w Legnicy: mamy do czynienia z eksplozją pandemii

Z tygodnia na tydzień podwaja się liczba zakażeń, przyznał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji w Legnicy. Co to oznacza dla Polaków?

Minister Niedzielski na konferencji w Legnicy mówił, że przez ostatnie dwa dni "mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii". - I wczoraj i dziś mamy wzrosty z tygodnia na tydzień odpowiednio 85% i ponad 100%, czyli mamy z tygodnia na tydzień podwojenie wyników. To jest sytuacja, która – jeżeli się utrzyma – zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ocenił, że przy takich wzrostach w przyszłym tygodniu poziom zakażeń może zdecydowanie przekroczyć prognozowane 5 tys.

Jak stwierdził, krytyczne są najbliższe dni. – Zobaczymy, jak będzie wyglądał wskaźnik wzrostu z tygodnia na tydzień. Jeżeli będziemy widzieli, że ta ścieżka, zgodnie z którą na koniec października miało być średnio 5 tys. (zachorowań), się rozwija, wtedy będziemy podejmowali kolejne decyzje, być może dotyczące obostrzeń – powiedział.

Zdaniem Niedzielskiego wzrost liczby zachorowań wiąże się m.in. z powrotem studentów na uczelnie.

Zapewnił jednocześnie, że "co do świąt [Wszystkich Świętych - przyp. red.] nie ma zagrożenia, cmentarze na pewno będą otwarte. - Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż sytuacja jest o tyle dynamiczna, że przyrost, jaki mamy w ciągu ostatnich dwóch dni, jest zdecydowanie poza prognozą, która przygotowaliśmy – przyznał.

Najwięcej zajętych jest w Lubelskiem (ponad 700). Według ministra, woj. lubelskie i podlaskie w poprzedniej fali nie zostały aż tak mocno dotknięte skalą zachorowań i dlatego ona jest obecnie bardzo wysoka.

W 2020 r. pierwsze poważne obostrzenia weszły w życie 10 października, kiedy nasz kraj wszedł do tzw. żółtej strefy. Później, z każdym kolejnym tygodniem, było już tylko gorzej.

PAP/redHE

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.