Zakłady Coca-Cola HBC w Polsce wyróżnione

Obiekty otrzymały nagrodzone w ramach międzynarodowego standardu Alliance for Water Stewardship (AWS).

Ponadto zakład w Tyliczu, który produkuje wody Kropla Beskidu i Kropla Delice, stał się pierwszym obiektem w Polsce, którego zarządzanie zasobami wodnymi zostało wyróżnione najwyższym światowym certyfikatem, przyznawanym przez niezależnych audytorów.

AWS to ceniony na całym świecie certyfikat, którego przyznanie potwierdza zgodność działalności ze światowym wzorcem odpowiedzialnego gospodarowania wodą. Od zeszłego roku Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie wdrażała ten międzynarodowy standard w swoich fabrykach. Teraz wszystkie zakłady Coca-Cola w Polsce i Krajach Bałtyckich spełniają najwyższe standardy w ramach AWS – włącznie z jedynym w Polsce najwyższym, platynowym certyfikatem. W ramach procesu certyfikacji, zakłady Coca-Cola HBC zostały poddane zewnętrznej ocenie pod kątem działań podjętych w celu poprawy jakości i ilości wody.
 
- Najwyższy platynowy certyfikat dla Tylicza i złote dla zakładów w Staniątkach k. Krakowa i w Radzyminie to dla nas uhonorowanie wieloletniej pracy na rzecz realizacji ambitnych zobowiązań w zakresie odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych i ciągłego doskonalenia naszych procesów oraz podnoszenia standardów środowiskowych - mówi Jaak Mikkel, Dyrektor Generalny Coca-Cola HBC i Kraje Bałtyckie.
 
- Dla nas każda kropla ma znaczenie, dlatego nieustannie podejmujemy działania na rzecz ograniczenia wpływu naszej działalności na środowisko. W tym celu w ostatnich latach zredukowaliśmy zużycie wody na 1 litr produkowanego napoju o 15 proc. Zrównoważone korzystanie z zasobów wodnych jest jednym z istotnych filarów naszej Misji Zrównoważonego Rozwoju 2025, dlatego chcemy stale ograniczać zużycie wody w procesach produkcyjnych. Nie tylko przestrzegamy międzynarodowych standardów, ale nasze praktyki wodne poddajemy regularnym zewnętrznym audytom - dodaje Mikkel.

Każda kropla ma znaczenie

Zakłady Coca-Cola HBC korzystają z nowoczesnych technologii, które pozwalają oszczędzać zużycie wody. Ciekawym przykładem jest system zautomatyzowanego odzyskiwania wody z płukania filtrów węglowych jako finalnego etapu uzdatniania czy też odzysk wody z procesów membranowych.
 
- Te pozytywne zmiany to w znacznym stopniu wynik zaangażowania naszych zespołów. W naszych zakładach prowadzimy szereg programów i kampanii, jak np. „Near loss” lub „Polowanie na wycieki”, w których podkreślamy, że każda kropla ma znaczenie - mówi Sławomir Babiarz, Dyrektor Zakładu w Tyliczu.
 
- Minimalizowanie naszego wpływu środowiskowego jest wpisane w kulturę organizacji. Nasi pracownicy bardzo dobrze rozumieją konieczność odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych, są jego ambasadorami i działają tak, by te założenia przekładały się na optymalne efekty - dodaje Babiarz.

Zakłady Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie

Coca-Cola HBC posiada trzy zakłady produkcyjne w Polsce: w Radzyminie, Staniątkach i Tyliczu oraz jeden w Varenie, na Litwie. Zakłady w Radzyminie, Varenie i Staniątkach otrzymały złote certyfikaty AWS.
 
Zakład w Radzyminie jest największym zakładem produkcyjnym należącym do Coca‑Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie. To także centrum produkcyjne Grupy Coca‑Cola HHBC. Produkty z tej części Polski trafiają do różnych krajów europejskich. Oprócz napojów, zakład w Radzyminie produkuje również preformy do butelek PET, które zasilają wszystkie nasze zakłady produkcyjne w Polsce.Osiem linii produkcyjnych działających w zakładzie pozwala na produkcję wszystkich napojów gazowanych naszej firmy: Coca-Cola, Coca-Cola Zero, Coca-Cola Lime, Cherry Coke, Fanta, Sprite, Kinley Tonic oraz dwie tzw. linie aseptyczne do produkcji napojów bez konserwantów - soków i nektarów Cappy, herbat mrożonych - Fuze i napoju izotonicznego - Powerade.
 
Zakład w Staniątkach posiada sześć linii produkcyjnych, które umożliwiają produkcję wszystkich rodzajów napojów gazowanych Coca-Cola HBC Polska: dwie linie PET, linia puszkowa i linia szklana oraz linia BIB (Bag in Box). Staniątki to druga fabryka (pierwsza to Radzymin) z własną oczyszczalnią ścieków, która oczyszcza 1600 m3 wody dziennie.
 
Zakład w Tyliczu powstał w 1992 roku i produkuje naturalną wodę mineralną Kropla Beskidu. Woda czerpana jest z kilku studni o głębokości 137 metrów, zlokalizowanych na obszarze około 35 kilometrów kwadratowych w promieniu około 8 kilometrów wokół zakładu. Choć proces produkcji wydaje się być mniej skomplikowany w porównaniu z produkcją napojów gazowanych, to butelkowanie wody o najwyższych parametrach jakościowych wymaga dużej staranności i fachowego podejścia.
 
Zakład w Varenie, na Litwie produkuje naturalną wodę mineralną Neptūnas i jest jedyną fabryką w krajach bałtyckich należącą do międzynarodowej grupy systemu Coca-Cola.

O certyfikacie AWS

Głównymi celami AWS są:
  • osiągnięcie i utrzymanie zrównoważonego poboru wody,
  • osiągnięcie i utrzymanie dobrego stanu wód w zakresie jakości chemicznej i biologicznej,
  • rozpoznanie i ochrona obszarów o szczególnym znaczeniu wodnym, środowiskowym i kulturowym,
  • osiągnięcie transparentnego systemu zarządzania zasobami wodnymi,
  • współpraca z interesariuszami.
     

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.