Manufaktura Czekolady. Las Vegan’s

Wegańska czekolada.

Wegańska, rzemieślnicza czekolada, bez półproduktów i ulepszaczy, tworzona jedynie z najlepszych, ekologicznych surowców, wykorzystywanych zarówno przy produkcji czekolady, jak i opakowań, w których jest sprzedawana - oto Las Vegan’s, nowy projekt Manufaktury Czekolady Chocolate Story.

Wszystkie produkty Las Vegan’s wytwarzane są zgodnie z filozofią bean to bar, a zatem bezpośrednio z ziarna kakaowca aż do gotowej tabliczki. Nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego i są odpowiednie dla wegan, wegetarian oraz wszystkich osób dbających o zdrowe żywienie. Co ważne – wegańska czekolada uzyskała także certyfikację BIO.
 
Produkty na bazie roślinnych zamienników mleka są już dostępne w sprzedaży internetowej na manufakturaczekolady.pl oraz stacjonarnie w lokalu Manufaktury Czekolady Chocolate Story – w Warszawie, ul. Marszałkowska 9/15 oraz w delikatesach Smak Natury.
 
Sugerowana cena to 7,90 zł.
 
Joanna Hamdan 12906 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.