Dziura w rodzinnym budżecie - 500 plus to już za mało [BADANIE]

Ponad 70% beneficjentów programu 500 plus chce jego podwyżki, jak wynika z badania Uce Research i Syno Poland. Ok. 40% respondentów chciałoby zwiększenia sumy nawet o 20%. Wszystkiemu winna inflacja.

Za podniesieniem wysokości świadczenia są głównie osoby mające 23–35 lat (50%). W przedziale wiekowym 36–55 lat jest ich 45%, a w przedziale 56-80 lat – 35%. Najniższy odsetek występuje w grupie będącej pomiędzy 18. a 22. rokiem życia – 24% – wynika z najnowszego badania UCE Research i Syno Poland.

Zamożni chcą więcej?

Pod kątem wysokości zarobków 52% badanych zwolenników podniesienia świadczenia to osoby zarabiające ponad 9 tys. zł netto. Nieznacznie mniejszy odsetek jest wśród zarabiających od 5 tys. zł do 7 tys. zł (51%).

Respondenci z miejscowości liczących 5-19 tys. mieszkańców (48%) najbardziej są zainteresowani podniesieniem świadczenia. Natomiast na końcu zestawienia są ankietowani z dużych miast mających ponad 500 tys. ludności (39%).

Ceny szybują w górę

Najczęściej wymienianym powodem podniesienia 500 plus jest inflacja i wzrost cen.

– Inflacja w tym przypadku ma ogromne znaczenie, bo pieniądze ze świadczenia dla ogromnej części rodzin stanowiły bardzo poważny zastrzyk finansowy. Ten program pozwolił rzeczywiście rodzinom zainwestować w różne dobra i działania, łącznie ze sportem i odpoczynkiem czy dalszym kształceniem dzieci. Teraz te pieniądze się kurczą – powiedział PAP psycholog z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego socjolog, prof. Piotr Sałustowicz.

Jak dodał, te rodziny będą teraz odczuwać, że otrzymywane świadczenie mniej znaczy, a dla części z nich – zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych – to stanowi bardzo poważny problem w budżecie.

– Podnoszenie świadczeń socjalnych ze względu na sytuację ekonomiczną, kiedy –pandemia powoduje stres i niepewność sprawia, że ludzie zaczynają się pytać: czy państwo stać na to, żeby podnosić takie świadczenie, czy to nie jest za dużo, czy nie pojawi się konieczność podnoszenia podatków. Takie czynniki powodują, że jest pewien społeczny opór u części ludzi – podkreślił prof. Sałustowicz.

Dlatego, jak wynika z badania, aż 53% chce obniżenia sumy 500 plus.

Źródło: PAP/red. Zdjęcie: Shutterstock

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.