Automatycznie naklejona etykieta - mówimy: sprawdzam

Znakowanie towarów ma ogromne znaczenie prawne i marketingowe. Automatyczne etykietowanie pozwala w łatwy sposób usprawnić proces znakowania produktów. Ale co, jeśli produkt nie zostanie oznakowany lub pojawi się błąd na etykiecie albo jej zabraknie?

Jak się okazuje, automatyczny system znakowania może czasem zawieść. Zdarzają się awaria głowicy drukującej lub niewykrycie końca rolki z etykietami. Konsekwencją takiego działania będzie zaburzenie przepływu produkcyjnego, a w efekcie dłuższy przestój lub nawet utrata produktów, nie wspominając o zwrotach reklamacyjnych od klientów.

Nieprawidłowe dane na etykiecie, nieczytelne lub niemieszczące się w obostrzeniach jakościowych, wynikają zwykle z awarii aplikatora lub drukarki termotransferowej, wad produkcyjnych materiałów lub ich złego doboru czy wadliwego naklejenia etykiet na produkty (przesunięcia, zagięcia, pomarszczenia).

Jak sprawdzić etykietę po automatycznej aplikacji?

Często najważniejszą informacją na etykiecie jest kod kreskowy lub kod 2D. Może on zawierać dane identyfikacyjne potrzebne np. do skanowania produktu w kasie sklepowej lub na kolejnych etapach procesu montażu, ewentualnie inne informacje dodatkowe np. adresy stron internetowych.

Obecność etykiety na produkcie łatwo można sprawdzić przy pomocy czujnika kontrastu lub koloru. W przypadku konieczności sprawdzenia poprawności napisów i piktogramów nieodzowne będzie zastosowanie do weryfikacji systemu wizyjnego. Może to być też skaner wizyjny OCR z funkcją dekodowania znaków.

– System wizyjny pozwoli również z najwyższą dokładnością sprawdzić precyzję naklejenia etykiety na produkcie lub detalu. Z kolei weryfikacja aplikacji etykiety z tagiem RFID odbywa się przy użyciu anteny połączonej lub zintegrowanej z kontrolerem – podpowiada Michał Wąs, specjalista pracujący w Dziale Rozwoju Produktu w firmie Etisoft.

Weryfikacja obecności etykiety na produkcie powinna odbywać się jak najszybciej po jej aplikacji. Można wówczas szybko wyeliminować produkt z procesu lub wykonać ponowne znakowanie.

W szczególnych przypadkach można wprowadzić dodatkową weryfikację etykiety na aplikatorze przed jej aplikacją. Proces weryfikacji etykiety bądź jej treści po procesie automatycznej aplikacji jest uzupełnieniem automatyzacji linii produkcyjnej. Daje komfort bezpieczeństwa poprawności znakowania.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.