Gorąco Polecam Piekarnia zawitała do Wrocławia

Sieć otworzyła w tym mieście swój pierwszy lokal przy ul. Drobnera 14.

Gorąco Polecam Piekarnia to sieć kilkudziesięciu lokali w Warszawie, Trójmieście, Krakowie – od dziś także we Wrocławiu, która pielęgnuje rodzinny, tradycyjny i naturalny sposób wypieku pieczywa. Chleby i inne wypieki wyrastają na naturalnym zakwasie (często w kamiennym piecu) i posiadają czystą etykietę (tzw. clean labels), co oznacza, że ich skład ograniczony został do absolutnego minimum. Klienci mają wybór pieczywa jasnego i ciemnego wypiekanego na miejscu (co dzieje się na bieżąco na ich oczach – transparentnie) – zawsze świeżego.
 
Piekarnię wyróżnia także "Regał smakosza", który oferuje sałatki i pasty, a już niebawem produkty na śniadanie lub kolację pochodzące od lokalnych rolników i sprawdzonych – często rodzinnych – firm. Chodzi przede wszystkim o nabiał, wędliny, jajka, przetwory.

Nie lada gratka czeka również na fanów kawy. Gorąco Polecam Piekarnia kusi autorską mieszanką (100% Arabica) z brazylijskiego regionu Cerrado (zachodnia część stanu Minas Gerais). To mieszanka kilku odmian botanicznych obrabianych naturalnie: wiśnia kawowa suszona jest razem z miąższem i skórką, a następnie łuskana w suchym młynie. Dzięki tej naturalnej i tradycyjnej metodzie karmelizowane cukry dodają kawie wspaniałej głębi tuszując jednocześnie lekką kwasowość. Piekarnia oferuje też koktajle i soki (m.in. ze szpinakiem, miętą, mango).

Lokal łączy w sobie tradycję z nowoczesnością – z lekkim nawiązaniem do industrialnego designu. Na ścianach znalazły się jasne płytki przypominające piekarnie sprzed lat. Przeszklona kuchnia gwarantuje transparentność. Marmurowe stoliki z czarnymi krzesłami stanowią przyjazne miejsce do pracy, nauki lub spotkań z rodziną czy znajomymi.
 
A to dopiero początek. Bo siec zapowiada kolejne lokale we Wrocławiu.
 
- Jesteśmy przekonani, że pachnące, chrupiące i smakowite wypieki z naszych piekarni skradną serca Wrocławian. Z pełną pieczołowitością dbamy i będziemy dbać o wysoką jakość naszego pieczywa i innych produktów. Czujemy dużą radość, ale i zobowiązanie. Do zobaczenia na Drobnera 14! - mówi Bartłomiej Rychcik, CEO Enata Bread, grupy zarządzającej marką Gorąco Polecam Piekarnia.
 
 
 
Joanna Hamdan 12906 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.