Carrefour wycofuje się z zasady dobrowolności świadczenia pracy w niedziele

Carrefour, podobnie jak inne duże sieci, otwiera już swoje sklepy w niehandlowe niedziele. Wcześniej praca w te dni odbywała się według zasady "dobrowolności". Teraz sieć zmieniła zdanie, a w oświadczeniu dla HandelExtra.pl tłumaczy dlaczego.

Do organizacji związkowej Carrefoura 5 października wpłynęło pismo od zarządu sieci, w którym poinformowano, że ta "wycofuje się z zasady dobrowolności świadczenia pracy przez pracowników Carrefoura w niedziele objęte ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele oraz niektóre inne dni".
 
Związkowcy przyjęli tą wiadomość "z niedowierzaniem", a to "z uwagi na wcześniej składane przez zarząd Carrefour Polska deklaracje dotyczące dobrowolności wyboru świadczenia pracy w niedziele niehandlowe".
 
- Takie postępowanie pracodawcy stoi w sprzeczności z zasadami dialogu społecznego oraz podważa wiarygodność składanych deklaracji pracownikom firmy. Przedmiotowe traktowanie pracowników odbiera im prawo do godnego wypoczynku. Organizacja związkowa wzywa Carrefour Polska do przestrzegania zasad i poszanowania dialogu społecznego oraz dotrzymywania składnych deklaracji - informują związkowcy.
 
HandelExtra.pl zapytał Carrefoura, skąd ta nagła zmiana zdania. - W celu zapewnienia stabilności organizacyjnej pracy w niedziele niehandlowe i zagwarantowania naszym klientom najlepszych doświadczeń zakupowych, w tym możliwości skorzystania z nowej usługi w jak największej liczbie sklepów, zdecydowaliśmy o odstąpieniu od testowanej wcześniej zasady dobrowolności pracy w niedziele niehandlowe - tłumaczą przedstawiciele biura prasowego Carrefour Polska. - Świadczenie pieniężne w postaci dodatku nadal będzie dla pracowników dostępne. Ponadto, pracę w niedzielę rekompensujemy pracownikom innym dniem wolnym od pracy, zgodnie z przepisami prawa pracy - dodają.
 
Przypomnijmy. 1 października 2021 r. we wszystkich pozostałych 127 swoich sklepach Carrefour uruchomił punkty pocztowe, co oznacza, że są one czynne 7 dni w tygodniu, w tym w niedziele niehandlowe. Zarząd Carrefoura zapewniał wówczas związkowców, że pracownicy sieci mogą, ale nie muszą pracować w niehandlowe niedziele, a ci którzy nie godzą się na prace w niedziele mogą jej odmówić bez żadnych konsekwencji. Jednocześnie jednak pracownikom, którzy zdecydują się na prace w niedziele niehandlowe Carrefour zaproponował dodatek (niewynikający z przepisów prawa pracy) stanowiący równowartość 30% stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Według wyliczeń związkowców, daje to 3,70 zł netto dodatku za godzinę pracy w niedziele niehandlową.
 
Wszystkie sklepy w niedziele (poza jednym) otwiera już Kaufland. Biedronka uruchamia ich jedną trzecią. Lidl nie chce zdradzić, ile procent jego placówek jest czynnych w siódmy dzień tygodnia, ale wiadomo, że z tygodnia na tydzień ich przybywa. Sklepy w niedziele otwierają też Auchan, Netto i Aldi. Lidl, na razie jako jedyna sieć, poinformował, że wprowadza dodatek za pracę w niedziele dla pracowników sklepów i magazynów, niezależnie od wymiaru etatu i stażu pracy. Łączny koszt wypłaconego dodatku od października do lutego wyniesie ponad 7 mln zł. Dodatek będzie obowiązywał do końca lutego 2022 r. lub do wejścia w życie nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.
 
Ilona Mrozowska 4378 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.