Polski superowoc podbija sieci handlowe

W pełni naturalny, rodzimy owoc podobny do agrestu zyskuje na popularności wśród naszych plantatorów i w branży handlowej. Dojrzewa na początku września, a w sklepach dostępne są do końca października.

Mowa oczywiście o minikiwi.

– To skoncentrowane źródło ponad 20 składników odżywczych i prawdziwie polski owoc – mówi dr hab. inż. Piotr Latocha, prof. SGGW, prezes Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

Jest coraz chętniej uprawiane w Polsce, na coraz większej powierzchni, która już dziś czyni nas jednym z większych producentów na świecie.

- W tym roku polskie owoce dostępne są nie tylko w Lidlu, Biedronce, Kauflandzie, Stokrotce, Carrefour czy Netto, ale także w wielu mniejszych sieciach i sklepach osiedlowych – mówi prof. Piotr Latocha, który od 25 lat prowadzi selekcję odmian nadających się do uprawy towarowej i wspiera środowisko polskich plantatorów.

Krajowi plantatorzy owocowymi pionierami

Wygląda jak kiwi, ale ma gładką skórką, dzięki czemu może być jedzone bez obierania, w całości, z bogatą w antyoksydanty skórką.

W kraju nad Wisłą panuje dobry klimat do uprawy owoców jagodowych: aronii, czarnej i czerwonej porzeczki, borówki, jeżyny, maliny, truskawki i agrestu. Owoce minikiwi zyskują w Polsce na znaczeniu w uprawie towarowej dzięki zaangażowaniu plantatorów. Jesteśmy tu pionierami, podobnie jak w przypadku jagody kamczackiej, której nasz kraj produkuje najwięcej  na świecie.

– Pierwsze owoce, jakie zebraliśmy, rozdałem jako reklamę. Dzisiaj te owoce można już spotkać w wielu sklepach i sieciach handlowych. Według badań Kantar już co 9 Polak spróbował lub je owoce minikiwi – puentuje Czesław Kawalec, plantator minikiwi.

MiniKiwi jest produktem całkowicie naturalnym, powstałym bez ingerencji człowieka. Jest uprawiane w różnych rejonach: grójecko-wareckim i w Wielkopolsce.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.