Lewiatan: kontynuujemy testy butelkomatów

W kilku sklepach Lewiatan testowane były w ostatnim czasie butelkomaty, a przy okazji tego projektu przeprowadzono badanie i sondę lokalną, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy chcą butelkomatów.

Aż 70% respondentów potwierdza wyższość potrzeby działań w duchu eko nad lokalizacją urządzenia (24%) – wynika z badania przeprowadzonego przez Lewiatan i Interseroh podczas pilotażowego testu butelkomatów w wybranych sklepach sieci. Oznacza to, że większość konsumentów pokusi się o zakupy w bardziej oddalonym sklepie, jeśli będzie on miał na swoim terenie umieszczony butelkomat z systemem kaucyjnym. Z kolei wszyscy respondenci wyrazili chęć korzystania z automatu, gdyby był blisko ich domu.

Silną zachętą do korzystania z butelkomatu jest także system kaucyjny (ponad 74%) oraz pewność, że oddana butelka trafi do recyklingu, na co wskazuje aż 70% badanych.

Pilotażowy test butelkomatu zdany na piątkę

Na zlecenie PSH Lewiatan portal kujawy.info przeprowadził sondę uliczną wśród mieszkańców Włocławka, z której wynika, że nawet starsze osoby wykazują zainteresowanie butelkomatem. Uważają wprowadzenie takich urządzeń za słuszne i pomocne w ograniczeniu liczby plastiku – nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale też na wysypiskach odpadów, na których zaczyna brakować miejsca. Uczestnicy sondy chętnie korzystali z butelkomatów i popierają pozostawienie automatu na stałe. Podczas dwumiesięcznej akcji na terenie dwóch sklepów sieci Lewiatan zebrano łącznie 25 tys. butelek PET.

- Przez trzy miesiące testowaliśmy butelkomaty w wybranych sklepach we Włocławku i muszę przyznać, że zaskoczyło nas ich pozytywne przyjęcie przez mieszkańców oraz klientów naszej sieci - mówi Marcin Poniatowski, dyrektor marketingu i członek zarządu Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan. - Po publikacji materiałów w prasie otrzymaliśmy wiele pytań dotyczących pojawienia się butelkomatów we wszystkich sklepach naszej sieci. Kontynuujemy testy w województwie mazowieckim: w Grójcu i Rembelszczyźnie. Test to dla nas możliwość przygotowania sklepów pod kątem organizacyjnym w zakresie magazynowania surowca i przekazywania do recyklera, by mógł być przetworzony i ponownie użyty do stworzenia nowych produktów.  Obserwujemy powstające rozwiązania prawne na polskim rynku i w zależności od nich rozważymy dalsze inwestycje, a także wdrożenie projektu na stałe w wybranych sklepach sieci – stwierdza Marcin Poniatowski.

Butelkomat – jak to działa?

Aby korzystać z butelkomatu trzeba wyrobić nowy nawyk. Gdy wyrzucamy butelki do pojemnika na plastik zgniatamy je, by zajmowały w koszu mniej miejsca i żeby nie transportować powietrza zamkniętego w butelce. Gdy jednak korzystamy z butelkomatu, butelki nie wolno zgniatać, ponieważ to ją dyskwalifikuje do przyjęcia przez maszynę. Butelka PET powinna być opróżniona, sucha i z nieoderwaną etykietą. Należy położyć ją w odpowiednim otworze kodem kreskowym do góry i czekać na reakcję maszyny. Jeśli w środku znajdują się resztki to należy butelkę delikatnie opłukać, zużywając jak najmniej wody – dotyczy to wyjątkowych sytuacji. Co ważne podczas testów, do butelkomatów nie wolno wrzucać butelek po mleku, oleju, chemii gospodarczej, ani po jogurtach, nawet po uprzednim umyciu.

Zebrane butelki są następnie zabierane do sortowni, gdzie podlegają procesowi selekcji wtórnej, czyli usuwaniu etykiet i innych zanieczyszczeń oraz myciu. Kolejnym etapem jest stworzenie granulatu poprzez mielenie, czyszczenie mechaniczne, krystalizację i wysuszenie. W toku recyklingu można uzyskać materiał do produkcji np. namiotów i plecaków.