DHL Express: praca kuriera to nadal głównie ludzie

W latach 90. nawet "maluchy" pełniły role samochodów dostawczych. Dziś flotę dla kurierów zaczynają budować pojazdy elektryczne, w tym rowery. Ale praca kuriera to nadal przede wszystkim ludzie. Nie zastąpią ich maszyny - mówi Agnieszka Łukawczyk, dyrektor ds. operacji w DHL Express Polska.

Rozmowa odbywa się przy okazji obchodzonego 29 września Dnia Kuriera i Przewoźnika.

HE: W których roku DHL Express pierwszy raz wypuścił swoich kurierów na polskie ulice? Ilu ich wtedy było, czym się poruszali, ile zamówień dziennie obsługiwali?

Agnieszka Łukawczyk, dyrektor ds. operacji w DHL Express Polska:

DHL rozpoczęło działalność w 1969 r. w San Francisco, gdzie głównie zajmowała się transportem dokumentów drogą lotniczą. Z czasem firma rozwijała swoją działalność, aż w 1991 r. otwarto polski oddział. Do 2003 r. w naszym kraju firma istniała pod nazwą DHL International Poland. Na początku działalności zatrudniała zaledwie kilkunastu kurierów, którzy dostarczali przesyłki do klientów. Zabawne, że nawet takie samochody jak „maluch” pełniły role dostawczych. Z roku na rok dzięki coraz większemu zaufaniu klientów liczba obsługiwanych przesyłek rosła, co przekładało się także na większą liczbę kurierów i obsługiwanych tras.

Ilu tych kurierów jest więc obecnie, czym się poruszają, ile zamówień dziennie obsługują?

Obecnie z DHL Express współpracuje 528 przewoźników i kurierów. Codziennie obsługują około 380 tras kurierskich, których dystans wynosi od 50 do nawet 400 kilometrów. Zgodnie z naszą strategią zrównoważonego rozwoju GoGreen wprowadzamy do floty przyjazne środowisku rozwiązania – e-vany oraz elektryczne rowery towarowe. Do końca 2021 r. pojawi się łącznie 13 elektrycznych pojazdów, natomiast do 2025 r. będzie ich ponad 200 w całej Polsce. Pierwszy e-samochód kurierski właśnie zaczął obsługiwać trasę we Wrocławiu.

DHL Express wypuszcza również w trasę elektryczny rower towarowy DHL Chariot, którego ładowność wynosi 200 kg, a dozwolona waga całkowita z uwzględnieniem kierowcy i ładunku to 500 kg. Planujemy, że w 2022 r. do naziemnej floty DHL Express dołączy jeszcze kilka nowych rowerów towarowych.

Czy DHL Express zatrudnia kurierów na umowy o pracę?

Podobnie jak większość operatorów w branży, współpracujemy ze sprawdzonymi przewoźnikami, którzy bezpośrednio zatrudniają kurierów. Taki model współpracy działa w przypadku 70% tras kurierskich w całej Europie. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi partnerzy biznesowi mieli jak najlepsze warunki pracy. Kurierzy i przewoźnicy współpracujący z nami mogą liczyć na szereg benefitów na podobnych warunkach jak pozostali pracownicy DHL Express. Mają dostęp do Kafeterii, czyli platformy z benefitami, na której mogą korzystać z różnych promocji (tańsze bilety do kina, atrakcyjne noclegi w całej Polsce), dostęp do Multisport. Zapewniamy też dla nich szkolenia oraz wspólnie świętujemy ważne wydarzenia i sukcesy.

Kurier to dziś zawód czy raczej okres przejściowy dla młodych ludzi, którzy dopiero szukają swojego miejsca na ziemi?

Myślenie o zawodzie kuriera w kategorii tymczasowego zajęcia może dominowało kiedyś, ale dziś postawa i podejście kandydatów do pracy się zmienia. Zmienia się także postrzeganie tego zawodu – szczególnie w ostatnich miesiącach docenianie kurierów i ich roli w utrzymaniu płynności handlu jest coraz bardziej widoczne wśród społeczeństwa. Uważam, że osoby, które dołączają do branży, robią to świadomie, mając na względzie zarówno jej pozytywne aspekty, jak i stawiane przed nimi wymagania.

Zawód kuriera nie jest dla wszystkich – choć powszechnie uważa się, że jest to praca „za kółkiem”, ogromną rolę odgrywają tzw. umiejętności miękkie  – zdolność budowania relacji z klientami, opanowanie w trudnych sytuacjach, radzenie sobie ze stresem, elastyczność w dynamicznie zmieniających się warunkach a także łatwość uczenia się i znajomość języków obcych. Kurierzy są w ciągłym ruchu, więc również ważna jest kondycja fizyczna.

Nie możemy wykluczyć, że część osób zostaje kurierem, myśląc o tej profesji wyłącznie jako o zajęciu dorywczym czy wakacyjnym. Sądzę jednak, że w zawodzie zostają ci, którzy widzą tu dla siebie przyszłość, lubią kontakt z ludźmi, są opanowani, sumienni, rzetelni, dobrze zorganizowani oraz cenią sobie dynamiczny tryb pracy.

Ile lat średnio mają kurierzy pracujący w DHL Express, w jakim są wieku, są to częściej mężczyźni czy kobiety?

W większości przypadków kurierami są młodzi ludzie. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż wśród naszych kurierów i przewoźników są osoby z długim stażem pracy, które współpracują z nami już od 20 czy 25 lat. Nie da się ukryć, że branża KEP [rynek kurierów, przesyłek ekspresowych i paczek - przyp. red.] jest zdominowana przez mężczyzn, ale z roku na rok zauważamy wzrost liczby kobiet, które decydują się rozpocząć swoją zawodową przygodę z logistyką. Obecnie współpracujemy z 21 kobietami i są to zarówno kurierki, jak i przewoźniczki.

Jak w DHL Express będzie wyglądała praca kuriera za 5/10 lat?

Przewiduję, że za pięć lat kurierzy DHL Express w większości przesiądą się do pojazdów zeroemisyjnych i będą przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego. W DHL Express realizujemy tę misję, która ma na celu osiągnięcie zerowej emisji CO2 do 2050 r. w całej grupie DPDHL. Dotyczy to zarówno działań związanych z transportem, jak również ze zużyciem energii w naszych obiektach. Do 2025 r. DHL Express planuje realizować aż 70% usług w Polsce przy użyciu czystych środków transportu.

Kurier dla klientów jest często pierwszym kontaktem łączącym z firmą, źródłem informacji i wsparciem, dlatego praca kuriera jeszcze długo – jeśli w ogóle – nie zostanie zautomatyzowana. Nie zastąpią jej maszyny czy testowane niedawno drony.

Mam nadzieję, że zarówno nasza flota, jak i zespół oraz portfolio klientów będą się cały czas prężnie rozwijać, a kurierzy DHL Express będą wciąż świadczyć jak najlepszą jakość usług, wspierając naszych klientów w rozwoju ich biznesu.

 

 

Ilona Mrozowska 4318 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.