Leonardo DiCaprio inwestuje w wołowinę przyszłości

Gwiazdor dołączył właśnie do firmy Mosa Meat jako inwestor i doradca, by współtworzyć zrównoważony system żywnościowy. Nie chodzi więc o wołowinę pozyskaną od krowy.

Przewiduje się, że globalne spożycie mięsa wzrośnie o 40-70% do 2050 r., dlatego wołowina stworzona w laboratorium - według ekspertów - stanowi rozwiązanie łagodzące skutki przemysłowej produkcji.

Niedawne niezależne badanie analizy cyklu życia pokazuje, że przewiduje się, że taka hodowla zmniejszy szkodliwy wpływ na klimat o 92%, zanieczyszczenie powietrza o 93%, zużyje 95% mniej gruntów i 78% mniej wody niż przemysłowa produkcja.

Ponadto mięso hodowlane z laboratorium pozwoli gościom cieszyć się jakością, które kochają, eliminując potrzebę jakichkolwiek poważnych zmian w zachowaniu.

Firma Mosa Meat wyhodowała wołowego burgera w 2013 r. poprzez pobranie kilku komórek od krowy – bez konieczności odebrania jej życia – i wykorzystanie naturalnych procesów do pielęgnowania ich i hodowania na prawdziwą wołowinę. To firma zajmująca się technologią żywności z siedzibą w Maastricht w Holandii. Założyli ją naukowiec Mark Post i technik żywnościowy Peter Verstrate.

– Udowodniliśmy, że potrafimy wytworzyć hamburgera – powiedział dyrektor generalny Mosy Marten Bosch. – Teraz chodzi o zwiększenie skali i odpowiednie obniżenie kosztów i to na tym koncentrujemy się w tej fazie – dodał.

Rola życia DiCaprio

I tu do gry włącza się amerykański gwiazdor Hollywood Leonardo DiCaprio, którego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać.

– Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z kryzysem klimatycznym jest fundamentalna zmiana kształtu naszego globalnego systemu żywnościowego. Mosa Meat jest pionierem czystszego i humanitarnego sposobu produkcji wołowiny w laboratorium – uważa Leonardo DiCaprio. – Jestem zaszczycony, że mogę do nich dołączyć, ponieważ obecnie przygotowują się do wprowadzenia na rynek uprawnej wołowiny dla wszystkich, którzy pragną zmian.

Już po sukcesie „Titanica”, a wiec lata temu, aktor zaangażował się w działalność charytatywną na rzecz planety, dzikich zwierząt i wspierania społeczności rdzennych. Do tej pory, dzięki swoim wysiłkom filantropijnym, DiCaprio przekazał ponad 100 milionów dolarów dotacji na różne programy i projekty.

Założona przez niego fundacja od prawie 20 lat organizuje między innymi kampanie na rzecz kształtowania społecznej świadomości zmian klimatycznych i działań mających na celu ratowanie oceanów. DiCaprio jest członkiem zarządu Światowego Funduszu Ochrony Przyrody (WWF), działa w Międzynarodowym Funduszu na Rzecz Zwierząt (International Fund for Animal Welfare), Global Green USA oraz Rady Ochrony Zasobów Naturalnych.

Zdjęcia: Mosa Meat