Podatek cukrowy i produkcja cukru najwyższa od lat

Związek Producentów Cukru w Polsce szacuje, że uda się wyprodukować najwięcej cukru od trzech lat. Według Związku, to dobry znak i dowód na to, że pomimo wprowadzonego podatku cukrowego, cukier z Polski cieszy się rosnącą popularnością.

Wraz z początkiem września rozpoczęła się kampania cukrownicza. Związek Producentów Cukru w Polsce szacuje, że podczas trwającej kampanii uda się wyprodukować ponad 2 mln 269 tys. ton cukru, czyli najwięcej od trzech lat.

- Wzrost produkcji cukru to dobry znak dla całej branży. To również dowód na to, że pomimo wprowadzonego podatku cukrowego i problemów uprawowych cukier z Polski cieszy się rosnącą popularnością. To ważna informacja dla całego przemysłu – uważa Michał Gawryszczak, dyrektor biura Związku Producentów Cukru w Polsce.

Produkcją cukru zajmuje się 17 cukrowni, należących do czterech firm zrzeszonych w Związku Producentów Cukru w Polsce – Krajowej Spółki Cukrowej, Südzucker Polska, Pfeifer & Langen Polska oraz Nordzucker Polska.

W latach 2017/2018 wyprodukowali oni 2,3 mln ton cukru, w kolejnych latach było to 2,19 mln, następnie 2,07 mln oraz 1,99 mln w roku ubiegłym . - Przyjmujemy, że wynik tegorocznej kampanii może zbliżyć się do wartości odnotowanej podczas tej z lat 2017/2018 i wynieść ok. 2,27 mln ton pozyskanego cukru. W porównaniu do ostatnich lat widać także, że wzrosła ogólna powierzchnia uprawy buraka cukrowego, ale jednocześnie zmalała nieco liczba plantatorów - mówi Michał Gawryszczak.

Podkreśla on, że podatek cukrowy, który miał znacząco wpłynąć na cały sektor nie zadziałał bezpośrednio na produkcję cukru. Co więcej, branża się zmienia i idzie ku lepszemu. - Produkcja cukru już teraz jest zrównoważona, a w kolejnych latach ten rozwój będzie jeszcze bardziej zrównoważony, określony przez dyrektywy unijne. Regulacje spowodują, że będziemy mieć jedną z najbardziej czystych produkcji cukru w kontekście nie tylko europejskim, ale też światowym – mówi przedstawiciel Związku.

Polska jest trzecim producentem cukru w Europie, za Francją i Niemcami.

Ilona Mrozowska 4318 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.