Warszawska restauracja tylko dla zaszczepionych

Restauracja Der Elefant, jako pierwsza w Polsce, od 1 października będzie przyjmować jedynie gości zaszczepionych, ozdrowieńców lub osoby z negatywnym, nie starszym niż 48h testem Covid. Artur Jarczyński, właściciel restauracji tłumaczy powody tej decyzji.

Artur Jarczyński, restaurator i właściciel Der Elefant, przyznaje, że w obliczu zagrożenia kolejną falą pandemii, podjął "trudną, ale ważną decyzję". - W restauracji będziemy przyjmowali jedynie gości zaszczepionych, ozdrowieńców lub osoby z negatywnym, nie starszym niż 48h, testem Covid. To wszystko, aby zagwarantować jak największe możliwe bezpieczeństwo pracownikom i odwiedzającym nas gościom. Pandemię i związane z nią zagrożenia traktujemy poważnie i czujemy się odpowiedzialni za naszych gości. Tylko działając wspólnie i zachowując się odpowiedzialnie, jesteśmy w stanie bezpiecznie przetrwać - tłumaczy Artur Jarczyński.

W Der Elefant, jak i pozostałych lokalach Grupy Jarczyński, wszyscy pracownicy są zaszczepieni. Restaurator już na początku pandemii skorzystał z doradztwa prof. dr hab. n. med. Anety Nitsch-Osuch, wojewódzkiego konsultanta ds. epidemii, która opracowała dla restauracji szczegółowe zasady funkcjonowania w reżimie sanitarnym, do których pracownicy skrupulatnie się stosują.

Ponadto od początku pandemii do dzisiaj personel nieprzerwanie obsługuje gości w maskach ochronnych. Maski te są w różnych kolorach i są przez wszystkich zmieniane co 2 godziny, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę. Dodatkowo po ponownym otwarciu w restauracjach zbudowano specjalne przegrody między stołami oddzielające je od siebie.

Teraz Der Elefant idzie o krok dalej. Od października goście będą proszeni, wzorem innych krajów europejskich, o okazanie dokumentu potwierdzającego zaszczepienie, wyzdrowienie lub negatywny test. Do identyfikacji potrzebny będzie także dowód tożsamości.

Restauracja Der Elefant została otwarta przez Artura Jarczyńskiego w 1990 r. przy Placu Bankowym 1 w Warszawie. W zmodernizowanych zabytkowych wnętrzach mieści się przestronna, wielopoziomowa restauracja, która swoją atmosferą przypomina Nowy Jork. Jej dziedziniec zaprojektował nagrodzony Oskarem scenograf Allan Starski. Karta menu Der Elefanta oparta jest na świeżych, lokalnych składnikach, inspiracjach z kulinarnych podróży jej twórców oraz na najwyższej jakości mięsie.

Joanna Hamdan 12883 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.