PIE ostrzega: tarcze antykryzysowe wygasają, spada zatrudnienie

Sierpień przyniósł kontynuacje wzrostu wynagrodzeń. Bieżące poziomy dalej przekraczają dynamiki sprzed kryzysu. Negatywnie zaskoczyły informacje o zatrudnieniu - napisali w komentarzu do piątkowych danych GUS analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– Wzrost wynagrodzeń przyśpieszył z 8,7% do 9,5% rdr, tj. powyżej rynkowych prognoz – zauważyli.
– Lipcowe dane GUS wskazują, że najszybciej rosną pensje w sektorze turystycznym, gastronomii oraz pozostałych usługach (np. usługi fryzjerskie i salonów piękności) – tj. branżach najciężej doświadczonych przez pandemię. Równocześnie słabnąca koniunktura w sektorze budowlanym oraz wśród firm obsługujących rynek nieruchomości zaczyna przekładać się na niższe tempo wzrostu płac w tych branżach na tle innych gałęzi gospodarki – napisali.

W ich ocenie dynamika wynagrodzeń spowolni do 7% na początku 2022 r. – Decyzja rządu o podwyżce płacy minimalnej do 3010 zł powinna mieć niewielkie przełożenie na wzrost średniego wynagrodzenia – skala zmian jest podobna do 2021 r. Przy bieżących tendencjach relacja płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia w 2022 roku pozostanie zbliżona do obecnych poziomów (53%) – przewidują.

Zauważyli jednak, że dynamika zatrudnienia obniżyła się w sierpniu z 1,8% do 0,9% rdr, czyli poniżej rynkowych prognoz (1,1%).

– Taki wynik jest równoznaczny z likwidacją 10 tys. etatów względem lipca – to efekt wygasania tarcz ochronnych. Należy zwrócić uwagę na spore zróżnicowanie zmian zatrudnienia między sektorami. Systematycznie rośnie liczba miejsc pracy w branżach usługowych. Równocześnie spada liczba pracujących w przemyśle, transporcie oraz budownictwie – czytamy w komentarzu do danych GUS.

Źródło: PAP/red.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.