OLX praca: poszukiwany sprzedawca

Od początku tego roku przybywa ofert pracy dla sprzedawców i pracowników obsługi klienta. Liczba ogłoszeń z tej kategorii wzrosła aż o 30% w porównaniu do ubiegłego roku - wynika z danych OLX Praca.

Kandydaci chcący pracować w zawodach związanych z obsługą klienta lub handlem mogą nie tylko przebierać w ofertach pracy, ale także liczyć na szeroki wachlarz benefitów. Premie, prywatna opieka medyczna, dodatkowe ubezpieczenie, karta sportowa – to najczęstsze świadczenia, jakimi kuszą najwięksi pracodawcy, walcząc o chętnych do podjęcia pracy.

Okazuje się, że w 2021 r. najczęściej poszukiwaną grupą pracowniczą, według średnich grup zawodów, byli sprzedawcy/pracownicy sklepów – wynika z danych GUS. Co warte zauważenia, zapotrzebowanie na zawody związane z obsługą klienta takie jak sprzedawca i kasjer dotyczy całej Polski, a w niektórych regionach wręcz systematycznie rośnie (Barometr Zawodów).

- Wysokie zapotrzebowanie na pracowników obsługi klienta i sprzedaży bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach dotyczących pracy fizycznej i produkcyjnej – mówi Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX.

I wymienia, że w kategorii Sprzedaż i obsługa klienta liczba ofert pracy wzrosła o 30% w porównaniu do ubiegłego roku oraz o 19% analizując dane z ostatnich lat. Natomiast ogłoszeń kierowanych do kasjerów i pracowników sklepów jest w tym roku więcej o 16%. Aktualnie w obu kategoriach na OLX Praca jest dostępnych 39 tysięcy ofert.

Na podium kategorii z największą dynamiką przyrostu ofert pracy fizycznej i produkcyjnej na OLX, rok do roku znajdują się: transport/spedycja (obecnie 33% ofert więcej niż w 2020 roku), produkcja (wzrost o 30%), sprzedaż i obsługa klienta (wzrost o 29,6%).

Zmiana postrzegania pracy fizycznej i kuszące benefity

OLX przeprowadził ogólnopolskie badanie, pytając osoby aktywne zawodowo o postrzeganie pracy fizycznej i świadomość zmian na rynku pracy. Polacy świetnie zdają sobie sprawę z wysokiego zapotrzebowania na pracowników fizycznych i produkcyjnych – jedynie co piąty badany tego nie dostrzega.

Mają również generalnie dobrą opinię na temat pracy fizycznej oraz związanej z obsługą klienta w badanych zawodach. W pytaniu o to, czy jest ona ważna, 90% osób ocenia ją co najmniej na równi z pracą umysłową świadczoną w ramach tej samej firmy. Badani w większości są również przekonani o tym, że praca związana z obsługą klienta i sprzedażą przeszła ewolucję. Aż 85% Polaków uważa że 10 lat temu praca w tym sektorze wyglądała zupełnie inaczej.

Wiedza o tym, kto jest obecnie „most wanted” na rynku pracy oraz generalnie dobra opinia Polaków o wadze i ewolucji pracy fizycznej w badanych zawodach nie idą w parze z przekonaniem o benefitach. Aż 42% osób w ogóle nie kojarzy najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów z jakimikolwiek świadczeniami pozapłacowymi.

Jednak, jak podkreślają najwięksi pracodawcy, to się zmienia i każdy z nich kusi kandydatów obowiązkową listą benefitów.

- Posiadamy szeroki wachlarz benefitów pozapłacowych dla naszych pracowników – zapewnia Magdalena Morgaś, manager ds. rekrutacji budowania wizerunku pracodawcy w Auchan Retail Polska.

I wymienia m.in. dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej w ponad 2000 placówek, dla pracowników, jak i ich bliskich, a także partycypację w koszcie karty sportowej. Każdy z pracowników tej sieci może zapisać się do grupowego ubezpieczenia na życie. Ponadto w Auchan od 2001 roku funkcjonuje program akcjonariatu pracowniczego, do którego mogą przystąpić wszyscy współpracownicy w Polsce.

Benefity, które najczęściej pojawiają się w ofertach największych pracodawców na OLX w kategoriach związanych z handlem i obsługą klienta to kolejno: jasny system premiowy, prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na zdrowie/życie, karta Multisport, szkolenia, zniżki/karta na zakupy w sklepie lub sieciach partnerskich. Listę świadczeń pozapłacowych coraz częściej zaczynają uzupełniać również: wyprawki szkolne, dofinansowanie wakacji, pełne lub częściowe finansowanie posiłków w pracy.

Badanie zostało zrealizowane przez SW Research na zlecenie OLX Praca, na próbie 1002 Polaków w wieku 18+, pracujących zawodowo. Wywiady zostały przeprowadzone metoda CAWI 21-24.08.2021 r.

Katarzyna Pierzchała 4732 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.