Fabryka Norblina znów wita w swoich progach BioBazar!

Od 18 września warszawski targ z ekologiczną żywnością rusza na nowo w swojej macierzystej lokalizacji przy ulicy Żelaznej. Na klientów czeka wiele nowości i rozszerzona skala usług: opcja zakupów z dostawą do domu lub biura i BistroBar.

Na czas rewitalizacji Fabryki Norblina, czyli na 7 lat, BioBazar przeniósł się na Mokotów.  Po raz pierwszy w starej fabryce na Żelaznej odbył się 27 listopada 2010 r. Jego pomysłodawczynie i założycielki stworzyły go jako kompleksowe miejsce, gdzie rolnicy i producenci żywności ekologicznej przywożą swoje produkty. Oprócz zakupu certyfikowanych produktów od sprawdzonych dostawców, np. wędlin, mięsa i drobiu, nabiału, jaj, owoców, warzyw, przetworów, ryb, pieczywa, garmażerki, kosmetyków i środków czystości.
Kiedy zrobimy zakupy?

– Zamiast 3 dni w tygodniu BioBazar będzie działał 5 dni, od wtorku do soboty, co niewątpliwie ułatwi zakupy naszym klientom. A piekarnia i kawiarnia będą działać już od poniedziałku – informuje dyrektor zarządzająca BioBazaru Agnieszka Saternus.

Co ważne, przy Żelaznej będzie można spotkać nie tylko wystawców z Mokotowa (przy Wołoskiej), ale pojawią się też całkiem nowi.

Co nowego przy Żelaznej…

Niebawem premiera BistroBaru, w którym dania będą przygotowywane wyłącznie z produktów pochodzących z BioBazaru, a sezonowa kuchnia ma być zgodna z filozofią less waste i hasłem: Dla zdrowia, dla planety.
Rusza na dużo szerszą skalę opcja zakupów z dostawą do domu lub biura albo z odbiorem własnym. Powrócą też cykliczne warsztaty edukacyjne dla dzieci i dla dorosłych – realizowane we współpracy z kawiarnią Triki Tashka/wydawnictwem Tashka.

Start 18 września, w sobotę, o 7.30.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.