"Solidarność" w Sejmie: przekonamy posłów do zakazu handlu

W środę 15 września przedstawiciele handlowej "Solidarności" odwiedzą biura klubów parlamentarnych i kół poselskich znajdujące się w budynkach Sejmu. Związkowcy zaapelują do posłów o poparcie zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele.

- Ustawa, która przywróciła setkom tysięcy pracowników handlu prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami, powoli staje się fikcją. Jej nowelizacja jest koniecznością. Przygotowaliśmy apel skierowany do parlamentarzystów, w którym tłumaczymy dlaczego jest to dla nas tak ważne – tłumaczy Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

I dodaje, że w środę związkowcy zaniosą pismo do wszystkich klubów i kół poselskich. - Przekazujemy je również drogą elektroniczną do Posłów. Liczymy, że parlamentarzystów przekonają nasze argumenty – mówi Bujara.

W ostatnich miesiącach kolejne sieci handlowe otwierają swoje sklepy w niedziele, obchodząc ograniczenia zawarte w ustawie. Taką furtkę pozostawia zapis w zezwalający na handel w niedziele placówkom pocztowym. Sieci handlowe wprowadzają w swoich sklepach usługę nadawania i odbioru paczek, dzięki czemu zyskują status placówki pocztowej i mogą prowadzić działalność w niedziele.

- Wyjątku dotyczącego placówek pocztowych nie było w obywatelskim projekcie ustawy przygotowanym przez „Solidarność”. Został on wprowadzony w trakcie prac parlamentarnych nad projektem. Od początku ostrzegaliśmy,
jest to droga do omijania przepisów i nasze obawy się potwierdziły – mówi szef handlowej „S”.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele ma ograniczyć możliwość obchodzenia zawartych w niej obostrzeń. Zgodnie z zapisami projektu sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający, czyli przychody z usług pocztowych będą przekraczać 50% łącznych przychodów.

W liście do parlamentarzystów "S" podkreśliła, że "drugą, obok pracowników handlu, grupą beneficjentów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele byli drobni polscy przedsiębiorcy, prowadzący niewielkie placówki handlowe. Od początku lat 90. ubiegłego wieku drobny, rodzimy handel był stopniowo wypierany z rynku przez wielkie sieci handlowe, którym stworzono nieporównywalnie lepsze warunki do prowadzenia biznesu w naszym kraju, od tych, w których funkcjonują małe polskie firmy".

Zdaniem "S". ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta pozwoliła choć częściowo wyrównać szanse konkurencyjne na rynku handlu detalicznego, i dlatego właśnie obywatelski projekt ustawy, przygotowany przez NSZZ „Solidarność”, zyskał poparcie licznych organizacji kupieckich, w tym m.in. Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, Spółdzielni Spożywców „Społem”, Związku Rzemiosła Polskiego.

I dalej czytamy w liście: "Po wprowadzeniu w życie ustawy, regulującej niedzielny handel, nie sprawdziły się również negatywne prognozy jej przeciwników. Nie mieliśmy do czynienia ani ze spadkiem sprzedaży, ani z bankructwami sieci handlowych, ani ze zwolnieniami pracowników. Przeciwnie, od marca 2018 roku obroty w handlu detalicznym rosły nieprzerwanie we wszystkich formatach sklepów, a branża handlu detalicznego jak nigdy wcześniej odczuwa niedobór pracowników. Brak rąk do pracy był odczuwalny nawet w okresie najgłębszego spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19".

Związkowcy podkreślają, że celem nowelizacji jest uniemożliwienie obchodzenia ograniczeń w niedzielnym handlu. "W imieniu setek tysięcy polskich pracowników, którzy dziś mają poczucie, że kolejny raz zostali oszukani, że ponownie próbuje się ich pozbawić wywalczonego ogromnym trudem prawa do niedzieli wolnej od pracy, gorąco apelujemy o poparcie tej inicjatywy legislacyjnej. W oczach pracowników handlu głosowanie 16 września będzie sprawdzianem, czy posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej są rzeczywiście ich reprezentantami, czy bardziej liczy się dla nich interes wielkich sieci handlowych, w większości zagranicznych" - argumentują przedstawiciele związku.

We wtorek 14 września br. na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. 16 września Sejm ma się zająć projektem na posiedzeniu plenarnym.

Katarzyna Pierzchała 5193 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.