W grudniu kolejny dzień wolny od pracy?

27 grudnia, czyli dzień wybuchu powstania wielkopolskiego, ma stać się nowym świętem państwowym, a tym samym dniem wolnym od pracy. Kolejnym w tym miesiącu.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, a to oznacza, że dzień ten stanie się świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Jak napisano w uzasadnieniu, chodzi o upamiętnienie zrywu z lat 1918-1919 i złożenia "hołdu jego bohaterskim uczestnikom". Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się właśnie 27 grudnia 1918 r. W walkach poległo ponad dwa tysiące powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. Po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 r. nastąpiło zawieszenie broni i wytyczenie linii demarkacyjnej. Na mocy traktatu pokojowego, podpisanego w Wersalu w czerwcu 1919 r. stała się ona zachodnią granicą Polski.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od momentu ogłoszenia.

27 grudnia będzie trzecim dniem wolnym od pracy w jednym miesiącu - po 25 i 26 grudnia (pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia). Również w Wigilię z założenia Polacy pracują krócej. Kolejne święta przypadają zaledwie kilka dni później - 1 stycznia (Nowy Rok) i 6 stycznia (Trzech Króli). 

Zdjęcie: Shutterstock

 

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.