Placówki pocztowe: wykaz sieci, które jeszcze nie mają tego statusu

Ze świecą szukać sieci handlowych, których sklepy w niedziele niehandlowe pozostają zamknięte. Udało nam się znaleźć kilka.

-  Brak znajomości mechanizmów rynkowych wraz z brakiem uważności podczas konsultacji branżowych po stronie ustawodawcy skutkuje kreatywnym podejściem detalistów do realizacji zapisów ustawy o zakazie handlu w niedzielę – tymi słowami Michał Sadecki, ekspert rynku handlowego i były prezes sieci Top Market, skomentował nasz artykuł o tym, że zakaz handlu stał się fikcją.

Przypomnieliśmy w nim, że trend rozszerzania działalności o „placówki pocztowe” zapoczątkowała Żabka, co zyskało przydomek „lex Żabka”. Później dołączyły do niej sieci Abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Carrefour Express, Stokrotka Express, Top Market, Topaz, Chata Polska, Prim Market, wybrane placówki Polomarketu i Intermarche, a nawet markety budowlane Bricomarche. Status placówek pocztowych mają też Kaufland, Biedronka i Lidl.

- Lista prawie kompletna – napisał nam Sadecki, co skłoniło nas do poszukania spożywczych sieci handlowych, których sklepy w niedziele niehandlowe pozostają zamknięte.

Pierwsza myśl to Społem. Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców Społem, zrzeszający spółdzielnie spożywców w Polsce, jasno formułuje stanowisko, że jest za ograniczeniem handlu w niedziele i uszczelnieniem ustawy. Ustaliliśmy więc, że generalnie sklepy Społem nie otwierają się w niedziele (często nawet w te handlowe), ale można znaleźć pojedyncze placówki, które się wyłamały ze spółdzielczej solidarności. Jednym z nich jest sklep PSS Społem w Dobrym Mieście na Warmii.

A jak wygląda sytuacja w innych sieciach? Dominika Juszczyk, menadżer ds. komunikacji i PR w Aldi, informuje HandelExtra.pl, że firma aktualnie nie planuje nawiązania współpracy z operatorem usług pocztowych. - Uważnie przyglądamy się sytuacji rynkowej i jeśli sytuacja ulegnie zmianie, poinformujemy o tym media – usłyszeliśmy od Juszczyk, która podkreśla, że w Aldi weekend zaczyna już w czwartek specjalnymi ofertami w ramach akcji „Przeweekend”.

- Klienci mogą więc planować swoje weekendowe zakupy od czwartku do soboty. Te dni niezmiennie charakteryzują się wysoką sprzedażą – mówi przedstawicielka sieci.

Warto też zauważyć, że w zakresie umożliwienia klientom odbioru i nadawania paczek przy okazji codziennych zakupów Aldi rozwija współpracę z InPostem. Już teraz 114 paczkomatów znajduje się przy 178 sklepach sieci a do końca roku ma pojawić się kilkanaście kolejnych automatów paczkowych.

W niedziele niehandlowe zamknięte są też wszystkie sklepy Netto oraz harddyskonty Mere i Vollmart. Nieczynne są hiper- i supermarkety Auchan, jednak jest możliwość zrobienia zakupów w tej sieci siedem dni w tygodniu w jej nowym formacie – Easy Auchan. Są to pierwsze całodobowe sklepy Auchan w Polsce, w których klient znajdzie wszystko to, czego potrzeba na co dzień: od świeżego pieczywa na śniadanie po świeże jabłka na niedzielną szarlotkę. Pod szyldem Easy Auchan działa już kilka placówek na stacjach paliw BP.

Lista sieci, które nie stały się „pocztą” jest więc dość krótka. Dlatego raczej nie dziwi inicjatywa posłów, którzy domagają się nowelizacji ustawy ograniczającej handel w niedziele. W najbliższy wtorek w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbędzie się pierwsze czytanie ich projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Nie jest też wykluczone, że w przyszłym tygodniu nad kwestią handlu w niedziele będzie debatował też Sejm.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń - zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5191 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.