Jeronimo Martins, operator Biedronki: nie musimy się tłumaczyć!

Związkowcy Biedronki opublikowali stanowisko operatora sieci - Jeronimo Martins - o otwieraniu placówek w niehandlowe niedziele. - Obowiązujące przepisy prawa nie nakazują uzgadniania tej tematyki z zakładową organizacją związkową - czytamy między innymi w piśmie.

Ostatnie tygodnie to wysyp informacji ze strony największych sieci handlowych, które jedna po drugiej informują o otwieraniu wybranych placówek w niehandlowe niedziele. Jest to możliwe, dzięki uzyskaniu przez nie statusu placówek pocztowych.

Nie podoba się to związkowcom - nie tylko Biedronki, ale i Carrefoura, którzy zarzucają operatorom tych sieci, że nawet nie próbowali rozmawiać z przedstawicielami związków zawodowych o ponownym otwieraniu sklepów w niedziele ani o konsekwencjach takiego rozwiązania. Tymczasem ich zdaniem w sklepach brakuje rąk do pracy, pracownicy są przemęczeni, sfrustrowani uciekają na zwolnienia.

Jeronimo Martins odpiera zarzuty związkowców. W wysłanym do nich piśmie, którzy ci opublikowali, możemy przeczytać m.in., że pracodawca nie musi uzgadniać kwestii pracy w niedziele z zakładową organizacją związkową.  A pogląd jakoby w placówkach handlowych w związku z dodatkowym dniem pracy występował "paraliż" oraz "exodus zarówno ze strony pracowników, jak i klientów sieci" operator uznaje za nieprawdziwy i "świadczy o braku znajomości realiów rynkowych". - Państwa opinie opierają się najprawdopodobniej na informacjach pochodzących z pojedynczych sklepów, gdzie np. absencje chorobowe mogą powodować przejściowe problemy - czytamy w piśmie udostępnionym związkowcom.

Dalej operator zapewnia, że w sklepach Biedronkach systematycznie rośnie zatrudnienie, a szczegółowe dane na ten temat są prezentowane związkom zawodowym "na każdym spotkaniu".

Swoje sklepy w niedziele otwierają już m.in. Lidl, Kaufland, Biedronka i Polomarket.