Handel w niedziele: 14 września w Sejmie

We wtorek 14 września w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Czy to będzie początek końca "placówek pocztowych"?

Projekt nowelizacji ustawy wpłynął do Sejmu 29 lipca br., a 3 sierpnia został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Teraz w jej harmonogramie zebrań pojawiła się informacja, że na najbliższym posiedzeniu Komisji, czyli we wtorek 14 września, posłowie będą debatować nad uszczelnieniem ustawy, wzbudzającej od początku wiele emocji ze względu na zawarte w niej 32 wyjątki.

Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 19, a konieczność nowelizacji będzie uzasadniał poseł Janusz Śniadek, niegdyś były związkowiec. Na czele Komisji stoją trzy osoby z PiS (Urszula Rusecka, przewodnicząca), Elżbieta Duda (zastępca przewodniczącej), Grzegorz Matusiak (zastępca). Posłanki PO-KO – Katarzyna Mrzygłocka i Marzena Okła-Drewnowicz również są zastępczyniami przewodniczącej.

To oznacza, że zarząd Komisji jest zdominowany przez obóz rządzący. Są więc dusze szansy na to, aby projekt nowelizacji zyskał poparcie Komisji i trafił pod obrady Sejmu już na najbliższym jego posiedzeniu (odbędzie się ono 15-17 września). Jak na razie w harmonogramie obrad nie ma uwzględnionej dyskusji nad dalszym ograniczeniem handlu w niedziele, ale jest zastrzeżenie, że porządek dzienny może być uzupełniony o sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Od czego się zaczęło?

Powodem konieczności nowelizacji ustawy ograniczającej handel w niedziele jest m.in. fakt, że już większość sieci handlowych stało się placówkami pocztowymi, czyli korzystają z wyjątku w ustawie dopuszczającego otwieranie sklepów w każdą niedzielę. Trend "placówek pocztowych" zapoczątkowała Żabka, dlatego też korzystanie z wyjątku w ustawie zyskało początkowo przydomek „lex Żabka”. Później dołączyły do niej sieci Abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Carrefour Express, Stokrotka Express, Top Market, Topaz, Chata Polska, Prim Market, wybrane placówki Polomarketu i Intermarche, a nawet markety budowlane Bricomarche. Status placówek pocztowych mają też Kaufland, a także Biedronka i Lidl.

Fakt wypaczenia idei ograniczenia handlu w niedziele widzą jego pomysłodawcy, czyli NSZZ „Solidarność”, którzy już od momentu pojawienia się „lex Żabka” walczyli o uszczelnienie zapisu ustawy. Teraz może im się to udać.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń - zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 4661 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.